Největší zpěvák a děvkař, přítel mafie a Jacka Danielse? Příběhy slavných: Frank Sinatra

9. květen 2016

Nesnášel noc a samotu. O spánku tvrdil, že je to slabost. „Když usnes, o něco zaručeně přijdeš!“ prohlašoval. Ženy střídal jako obleky. Cenu Grammy dostal 11x! Zpíval až do svých 79 let, zemřel v 82.


Účinkují: Jan Fišar, Tomáš Jirman, Sylvie Krupanská a Ivan Dejmal
Připravila: Eva Lenartová
Režie: Petr Gábor
Natočilo ostravké studio Českého rozhlasu v roce 2016. Premiéra

Francis Albert Sinatra se narodil do rodiny italských přistěhovalců v New Jersey. Protože měl protržený ušní bubínek, nemusel narukovat a věnoval se zpěvu. Prorazil už v roce 1940 s orchestrem Tomyho Dorseye. Ve chvíli, kdy se jeho pěvecká kariéra začínala lehce kymácet, zkusil film.

Film, ale taky mafie?

Za roli v dramatu Odtud až na věčnost (1953) získal Oscara i Zlatý globus. Na začátku 60. let si tak v klidu mohl založit vlastní nahrávací společnost. Taky podporoval různé politiky. Mluvilo se o jeho spolupráci s mafií. Spis FBI „Frank Siantra“ měl 2500 stran. Nikdy ho ale z ničeho neobvinili.

Playback? Nikdy!

Na výsluní se dokázal vrátit dvakrát. Ohlašoval konec kvůli nemocným hlasivkám, publikum mu ale chybělo. Aby ne, třeba v roce 1944 na jeho vystoupení čekalo 35 000 fanoušků. Přitom neměl hudební vzdělání, jen cit pro muziku. Kdo taky dnes může říct, že nikdy nezpíval na playback?

Přirozený alfa samec

V roce 1939 si vzal dětskou lásku Nancy Barbatovou. Měli spolu tři děti. Rozvedli se po 12 letech, ale už 10 dní po rozvodu si vzal Avu Gardnerovou. Vztah to byl velmi bouřlivý: Ava byla „Frank v sukních“, jeho femme fatale, i když se taky rozvedli. Ženatý byl nakonec čtyřikrát, ale milenek měl plno.

Alkoholik nebo lovec žen?

Patřily mezi ně Marilyn Monroe, Elizabeth Taylor, Judy Garland, Lauren Bacall nebo Mia Farrow. Snad žádný večírek se neobešel bez Sinatry. Seděl na baru, kolem sebe skleničky, ze kterých nepil, jen uskrával. Patřilo to k jeho image lovce žen. V roce 1980 ho uvedli do Síně slávy big bandů a jazzu. Byl největším hlasem 20. století (vedle Elvise a Boba Dylana).

autoři: lup , ele
Spustit audio