„Nejmystičtější místo na světě?“ Za cestovatelem, etnografem a náčelníkem Kikapú Miloslavem Stinglem
V pondělí 11. května zemřel Miloslav Stingl. Bylo mu 89 let. „Mrzí mě, že nejsem o 50 let starší,“ říkal na Dvojce v rozhovoru v roce 2014 před výpravou na Papuu.
Miloslav Stingl 14 x obešel zeměkouli. Na cestách strávil dohromady asi 20 let. Při 81 výpravách navštívil víc než 150 zemí. Domluvil se 17 jazyky. Byl taky nejvydávanějším českým autorem na světě, prodal na 17 milionů knih.
Ještě jsem zažil lidojedství
V roce 2014 byl na Dvojce těsně před svou další výpravou na Papuu Novu Guineu, kam se nechystal poprvé. „Některé papuánské skupiny jsem viděl ještě v době, kdy tam existovalo lidojedství. Dnes sice stále mluví stejný jazykem, ale mají Facebook a internet.“
Stingl zažil přelomové časy cestovatelství. Popsal rituály voodoo i třeba sexuální život australských domorodců. Objevil kmeny, které dnes už neexistují. Přátelil se s Erichem von Dänikenem. Jaké místo ale sám považuje za to nejmystičtější na světě?
Nejmystičtější místo na světě
„To je pro mě Rapa Nui, Velikonoční ostrov. Představte si ostrov 3500 km od nejbližšího obydleného místa. Na začátku století tam žilo 111 lidí v 17 kmenech. Mrzí mě, že nejsem o 50 let starší, že bych tam přijel v době, kdy tam bylo ještě co vidět.“
S Erichem von Dänikenem navštívil taky ostrovy v Oceánii. „Mezi 2000 neobývaných ostrovů někdo postavil 92 umělých ostrovů. A na nich vybudoval 600 budov ze žuly. A my nevíme, kdo to udělal, proč to udělal, ale existuje to. Däniken ví, že to udělali mimozemšťani, já zas vím, že to neudělali. Ale máme se hrozně rádi.“
Däniken a „stinglovky“
„S Dänikenem je skvělý cestování. Tím, že máme oba odlišné názory, si můžeme o něčem pořád povídat. Strašně nudný by bylo, kdybysme se na všecko dívali úplně stejně,“ vysvětloval moderátorce Martině Kociánové.
Stingl byl kromě jiného známý i tím, že cestoval s lacinými igelitovými taškami. „Říká se jim stinglovky. No, doufal jsem, že prosluju něčím jiným,“ směje se v rozhovoru. „Ale nikoho nikdy ani nenapadlo, že v takové tašce mám třeba 5000 dolarů keš.“
Kmen indiánů Kikapú žijících v rezervaci v americké Oklahomě před lety zvolil Miloslava Stingla svým čestným náčelníkem. V Síni slávy českého cestovatelství na zámku Lednice je jeho jméno vedle Zikmunda a Hanzelky.
Která místo na světě je podle něj nejlepší? A proč by nikdy necestoval s někým, kdo se nebojí?
Související
-
Manželky náčelníků odmítal s odvoláním na náboženství. „To máte blbý náboženství,“ řekl mu jeden
Jako etnolog napsal desítky knih. Mezi jinými i Sex v pěti dílech světa. Přestože letos oslaví 88 let, cestuje prý stále. Potřebuje k tomu ale dvě důležité podmínky.
-
Náš poslední host cestovatel Miloslav Stingl prozradil, kde je na Zemi peklo a kde ráj
Patrně žádný Čech nezažil to, co Miloslav Stingl. Objevil ruiny mayských měst, zažil blokádu Kuby, žil s Eskymáky v Antarktidě, stal se náčelníkem indiánského kmene.
-
Miloslav Stingl: Jak jsem se stal indiánským náčelníkem Okimou
Zvláštním hostem Zity Senkové byl známý cestovatel, spisovatel a etnograf Miloslav Stingl. Vydejte se s ním mezi americké indiány nebo k tichomořským kulturám.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.