Manželky náčelníků odmítal s odvoláním na náboženství. „To máte blbý náboženství,“ řekl mu jeden
Jako etnolog napsal desítky knih. Mezi jinými i Sex v pěti dílech světa. Přestože letos oslaví 88 let, cestuje prý stále. Potřebuje k tomu ale dvě důležité podmínky.
„Pokud mi to zdraví a také finance dovolí, protože kromě svých honorářů, které jsou nevelké, a důchodu, který je také nevelký, jiné příjmy nemám,“ usmívá se cestovatel, který letos oslaví narozeniny, složené ze dvou osmiček.
„Raději bych byl o 30 let mladší,“ konstatuje a dodává s šibalským povzdechem: „A zrovna teď, když slavíme měsíc lásky!“
Není víra jako víra
O lásce a jejích různých podobách psal ve své knize Sex v pěti dílech světa aneb Cestopis časem a prostorem tělesné lásky. „Myslím, že sexualita je jedna z nejdůležitějších součástí života,“ soudí spisovatel, který byl při svých návštěvách 150 zemí světa konfrontován s jejími nejrůznějšími formami.
Vzpomíná na náčelníky různých kmenů, kteří mu jako nevyšší formu pohoštění nabízeli své manželky. „Musím popravdě říct, že jsem to vždycky odmítl. Tvrdil jsem jim, že mi to moje náboženství zakazuje. Jeden náčelník mi na to řekl krásnou větu: To máte blbý náboženství.“
Zlatá střední cesta
Kniha začíná v Polynésii na ostrovech Samoa. „Tam se té lásce věnují rádi a často. Pětileté děti se tam dívají, jak spolu rodiče mají milostný styk,“ vysvětluje Miloslav Stingl, který prý má Polynésii velmi rád. „Samoa je velmi autentická a nedotčená.“
Publikaci končí konstatováním, že poměr k sexualitě je jako kyvadlo. „Římané byli dost otevření a požívační. Mimochodem, první, co se nalezlo v Pompejích, byl nevěstinec. Křesťanství to negovalo. Správná cesta je asi ta střední. Milostný život je přirozený,“ zamýšlí se a dodává: „Představte si, že já měl být farář, který žije v celibátu. Nevím, jestli by to pro mě byl ten správný šálek čaje.“
Země zaslíbená
Má za sebou víc než 10 cest kolem světa a považuje se za vlastence. „Tady jsem se narodil a tady bych chtěl umřít. I když ještě nepospíchám. Ale kdybych si měl vybrat, tak Nový Zéland. Jsou tam čtyři roční období, řekl bych anglosaská kultura, a přitom je tam 9 tisíc Maorů, jejichž kultura je velmi zajímavá,“ vysvětluje Miloslav Stingl.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka