Nechtěl jsem, aby v každém záběru bylo hovado, popisuje Jan Hájek roli manžela Boženy Němcové

4. leden 2021

„Nechtěl jsem to dělat tak, jak to všichni známe. Že byl Josef Němec brutální a hrubián,“ prohlašuje Jan Hájek. V seriálu o Boženě Němcové hraje jejího muže.

„Říkal jsem, že nechci, aby v každém záběru bylo hovado, protože si myslím, a z korespondence to vyplývá, že se milovali,“ je přesvědčený herec. „Měl velký smysl pro rodinu. Korespondenci mezi ním a dětmi po tom, co zemřela Božena, doporučuju.“

Láska tam byla

„Mě fascinoval ten pár jako takový. On ji přivedl do společnosti a ona mu tam začala zářit a vyrůstat v osobnost. Tam mu asi hodně začaly vrzat zuby. Ale to dobro a láska tam určitě byla, protože to zpracoval,“ pokračuje herec.

„Měl jsem taky pocit, že čím byl starší, tím byl tišší a líp uměl v dopisech popisovat svoje pocity. Podle mě lpěl hodně na rodině a ona nechtěla být ženou, která bude jen rodit. A v tom byl kámen úrazu,“ uzavírá Jan Hájek v Blízkých setkáních.

Je dobrá čokoláda s pivem? Chce mít děti? Jaký byl on sám jako dítě? Kdy a za jakých okolností se setkal se svým otcem?

autoři: Tereza Kostková , eh

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.