Nebyl jsem zlaté dítě a poznal svět ulice, vzpomíná na dětství herec Robert Mikluš
Známý je především jako strážmistr Topinka a připouští, že seriál mu zajistil popularitu. „Pak jsou ale věci, které děláte proto, že je chcete dělat,“ uvádí herec v Blízkých setkáních a zmiňuje roli v seriálu Dukla 61. Do té se, jak říká, zažral. Sám totiž pochází z Ostravy a jeho otec byl havířem. A syrovým chlapem. V audiu také například uslyšíte, jak namlouval večerníček, proč ho baví vaření a které země navštívil s pouličním divadlem.
Krásnou roli mu svěřil režisér David Ondříček v seriálu Dukla 61. „Jsem z Ostravy, táta je bývalý havíř, takže do toho jsem se zažral a dělal na mnoha frontách. David mi dal velkou důvěru a společně jsme upravovali scénář, jazyk, přepisovali scény.“
Robert Mikluš měl prý drsné dětství. „Táta byl syrový chlap a rád se pral. Poznal jsem svět ulice a nebyl zlaté dítě, vychované na koberci a se stříbrnou lžičkou v ústech. Pro divadlo to bylo dobré,“ připouští s úsměvem.
Nové světy
Svět literatury a prostor pro fantazii mu tak dali dobří učitelé. „A najednou zjistíte, že se vám otevírají nové světy a je vám v nich líp než v tom reálném a drsném světě.“ Maminka ale chtěla, aby byl právník.
„To byl klasický model rodičů, kteří chtějí, aby děti měly peníze. Ale když ji dnes vezmu třeba do Karlových Varů na červený koberec nebo na předávání Českých lvů, tak je šťastná,“ uzavírá herec.
Související
-
Požár v dole Dukla. Omylem spuštěný dopravník a nekompetentní vedení
Požár, který vypukl 7. července 1961 v dole Dukla v ostravsko-karvinském uhelném revíru, se stal největší poválečnou důlní katastrofou v Československu.
-
„Na to ve filmu Dukla 61 ani v dokumentech nebylo místo.“ Rozhovor se scenáristou Jakubem Režným
O tom, jak získal důvěru havířů, jak se zorientoval ve slangu a mluvě a jak pracoval s mýty a fakty, si s ním povídala Martina Kociánová, která sama pochází z Havířova.
-
V Dukle 61 jsem hrála náhodou, říká Formanová. Příště si zahraje svoji babičku
Když vašimi dědečky jsou Miloš Forman a Jiří Stránský, dá se předpokládat, že vaše kroky povedou do umění. Příběh Antonie Formanové není jiný.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.