Nebojte se Černé Hory! Na rozdíl od arabských zemí je tam opravdu bezpečno, tvrdí Václav Žmolík
Moderátor Dvojky se do hornatého balkánského státu Černá Hora skoro zamiloval. Soužití s okolními zeměmi, které byly ještě před pár lety společnou federací Jugoslávie, přirovnává ke vztahům mezi Čechy a Slováky po rozdělení.
„Podle jednoho mého hosta, významného historika, jsou všechny nové země pořád jeden národ,“ říká Václav Žmolík.
Výborná turistická infrastruktura
Trochu ho mrzí, že v celé zemi potkal stovky turistů, ale ne z Česka. „Přitom zázemí a turistická infrastruktura je na dobré úrovní a srovnatelná s dalšími zeměmi. A na rozdíl od třeba arabských zemí, je tam bezpečno,“ dodává.
V současné době prý Černohorci hodně řeší, kdo vlastně jsou. „Odpověď na tuto otázku tak není jednoznačná. Mluví srbsky, ale ve své abecedě mají o dvě písmenka víc, než má srbština. Se zeměmi bývalé Jugoslávie je ale určitě spojuje společná a dlouholetá historie.“
Vliv Itálie
Velký historický vliv má i Itálie. Část černohorského pobřeží kdysi patřila Benátském republice. „Teprve když se člověk dozví o všech těchto vlivech, tak začíná chápat složitost Balkánu,“ říká moderátor.
Co říkají statistiky?
Za Černohorce se samo označuju 40 %
Srbové tvoří 28 %
Bosňanů je 8 %
Na jihu země žije ještě muslimská menšina
K pochopení je třeba dodat, že Černá Hora zůstala bývalé Jugoslávií dlouho věrná. Taky se dvakrát nezapletla do občanské války. Nakonec zůstala ve společenství se Srby. To skončilo v květnu 2006, a to vytvořením dvou samostatných a nezávislých zemí.
Přechod ke kapitalismu bolí
„V současné době jsou Černohorci v přechodu ke kapitalismu, což jsme všichni tady zažili taky. Sami si stěžují, že přechod je překotný a nemají dost zákonů, které by živelnost omezovaly,“ říká.
Víte, že...
Černá Hora sousedí s Chorvatskem, Bosnou a Hercegovinou, Albánií a Kosovem?
Na rozdíl do Československa ale nemají demokratickou tradici „a hlavně neměli Masaryka, Havla a ani Klause.“
Úžasná jezera
Hornatý balkánský stát ale nemá jen pláže a hory, které v zimě milují lyžaři. Žmolík na vlastní oči zažil krásu Národního parku Skadarské jezero. Tam prý můžete sledovat neskutečné množství ptáků až 270 druhů.
Za návštěvu pak prý stojí i město Stari Bar, které je místními označováno jako Pompeje Černé Hory. To už si ale poslechněte ze záznamu v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka