Nastal správný čas pro sadbu česneku
Co a jak dělat v říjnu na zahradě? Poradí Ludmila Dušková.
Koncem října vysazujeme česnek
Volíme pro něj hlubší teplé, hlinitopísčité půdy dobře zásobené živinami a slunnou polohu. Proti mrazu je česnek odolný. Zařazujeme ho do druhé trati, nesnáší totiž čerstvé hnojení. Nejvhodnějšími předplodinami jsou košťáloviny nebo okurky, naopak nevhodnými předplodinami jsou brambory, rajčata a veškerá cibulová zelenina. Osvědčené pravidlo zní, že cibulové zeleniny bychom měli vysazovat na stejný pozemek nejdříve po pěti až šesti letech. Česnek před výsadbou rozdělíme na stroužky, dobré je vysazovat stroužky přibližně stejné velikosti. Raději volíme tuzemskou česnekovou sadbu, která je pro naše klimatické podmínky vhodnější. Sadbu doporučuji předem namořit proti napadení houbovými chorobami, především houbami z rodu Fusarium, Botritis, Penicilium a částečně i Sclerotium cepivorum. Česnek moříme přípravky Rovral FLO v dávce 4 g na 1 l vody po dobu asi 20 min. Stroužky vysazujeme ihned, jak po namoření oschnou. Mořicí suspenzi použijeme pouze jednou a využijeme ji pak na zálivku vysazených stroužků.
V polovině října naposledy posekáme trávník
To aby dobře přečkal zimu. Posečenou trávu rozhodně nenecháme ležet na trávníku. Abychom odstranili mech, přihnojíme trávník minerálním hnojivem nebo na trávu rozhodíme tenkou vrstvu dobře prosetého kompostu. Mech se totiž vyskytuje především v nedostatečně vyživovaném trávníku – mech, který má menší nároky na živiny se pak snadno rozrůstá a potlačuje růst trav. Na jaře zbytek kompostu shrabeme a využijeme ho na zeleninových záhonech.
Celý text najdete v řijnovém čísle časopisu Receptář.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.