„Naše vědomí je světlo.“ Kvantový fyzik Rak vysvětluje, jak vzniká obraz reality v našem mozku
„Samozřejmě souhlasím s tím, že realita, jak ji vnímáme smyslově, je, jaká je. To by asi nebylo rozumné zpochybňovat. Otázka ale je, jak ten vjem reality vzniká. A tudíž: co realita opravdu je,“ zamýšlí se v úvodu Nočního Mikrofóra kvantový fyzik Jan Rak.
„Dřív se objektivní realita, to tam venku, považovalo za nezpochybnitelné,“ rekapituluje fyzik princip tzv. duality. „Počítalo se, že já jsem pozorovatel oddělený od toho, co pozoruji. Ale kvantová fyzika tenhle obraz více méně podkopala.“
„Už na začátku 20. století se objevily první záhadné jevy v oblasti kvantové fyziky. A ukázalo se, že podstatnou roli v tom, co pozorujeme, hraje naše vědomí.“ Jenže co je vědomí a jakým způsobem se podílí na mentálním obrazu, který všichni vnímáme?
Jak přesně vnímáme?
„To, co vnímáme, se transformuje smyslovými orgány na elektrochemické signály, které se pohybují neurální sítí,“ popisuje kvantový a jaderný fyzik Jan Rak, působící v CERN. „A pak někde v mozku se jenom na základě těchto vibrací vytvoří mentální obraz.“
„Říká se tomu qualia. Ty hodnoty, že něco vidíme červeně. Shodneme se, že je to červené nebo že je to těžké, vzdálené a podobně. V mozku ale na téhle úrovni existují už jenom vibrace. Jak se z těch vibrací vytvoří mentální obraz? Že to vnímáme všichni podobně?“
Naše vědomí jako hologram
Rak navrhuje inspirovat se u holografické fotografie. „Normální fotografie je dvojdimenzionální obraz, na kterém vidíte obraz přímo zachycený. Kdežto v holografické fotografii nic nevidíte. Je to interferenční obrazec s mnoha kvantovými vlnami.“
„Iluze třídimenzionálního obrazce se vytvoří, až když ho osvítíte laserovým paprskem, koherentním světlem. A nějakým takovým způsobem by mohl fungovat mozek nebo vědomí jakékoli bytosti.“
Čtěte také
„Vědomí je tedy světlo, které ozařuje interferenční obrazec elektrochemických signálů v mozku a tím vzniká holografický obraz skutečné reality,“ vysvětluje Jan Rak moderátorovi Petru Rajchertovi.
„Spousta odborníků se domnívá, že vědomí má dva aspekty. Jeden je to, co myslí, co vytváří vibrace v mozku. A druhý je to, co to pozoruje, čisté světlo, které interferuje s vibračním obrazcem v mozku. A tím vzniká mentální obraz, které to vědomí pozoruje.“
Jak kvantová fyzika souvisí s buddhismem? Je možné vyvrátit, že náš svět je jen počítačová simulace? Je dítě, když se narodí, nepopsaný list? Co nás učí výchova šamanů mezi kolumbijskými indiány? Je možné naprogramovat vlastní mysl?
Související
-
Jak mozek zprostředkovává svět kolem nás? Vidíme realitu? Rozhovor s neurovědcem Jiřím Horáčkem
Mozek si s člověkem pěkně zahrává. Pravdivý obraz o realitě asi moc nedává. Dokazují to halucinace nebo duševní poruchy. Jak s realitou souvisí sny?
-
Cyril Höschl: Jak mozek zpracovává výrazy tváře a jak to ovliňuje vaši náladu
Výraz tváře se často označuje jako okno do duše. Nakolik četba výrazu pomáhá v psychiatrické diagnostice? Jak se výraz v mozku zpracovává?
-
Psychonauti, meditace, drogy i rituály. Dokuseriál Na cestě o pátrání po vlastním Já
Autor dokumentu zachycuje vlastní pátrání i Novodobé Kněžky Bohyně, psychonauty, kteří provozují šamanské rituály s drogami, nebo cestu lidí, kteří hledají pomocí meditací.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.