Naladím DAB+ rádio v zahraničí? A v autě? A proč mi to doma nejde? Odpovědi na nejčastější otázky k vypínání AM

14. prosinec 2021

„AM má huhlavý zvuk a dokáže přenést jen jeden program,“ vysvětluje v Kávě o čtvrté specialista Pavel Straňák, proč Český rozhlas vypíná střední vlny. „DAB+ je vynikající v autě a velmi dobrý ve většině domácností.“

„AM vysílačů je celkem devět. A celkové náklady za síť se přibližně vyrovnají nákladům za současnou síť DAB,“ prozrazuje host Patricie Strouhalové na Dvojce. „Za stejné peníze tak dokážeme distribuovat všechny naše programy v digitálním vysílání DAB+, řadu programů v klasickém analogovém vysílání VKV FM nebo v televizní distribuci DVBT2.“ 

„DAB je součástí nově vznikajícího kompletního digitálního rozhlasového prostředí, které přichází do Evropy. DAB je vynikající v autě a velmi dobrý ve většině domácností. V nové generaci mobilních sítí 5G se počítá s rozšířenou podporou vysílání internetových rádií. Evropa přechází na DAB, který je podporovaný internetovými rádii.Vysílání VKV FM zůstává beze změny.

Během Kávy o čtvrté specialista Českého rozhlasu Pavel Straňák odpovídal výhradně na dotazy posluchačů. Přečtěte si jeho odpovědi na ty nejpalčivější otázky k vypínám AM.

Naladím DAB+ v zahraničí stejně jako AM? Například v Chorvatsku?

Jedna z výhod AM, které teď končí, je právě například možnost příjmu i v zahraničí. DAB+ naladíte jen na území České republiky s malým přesahem desítek kilometrů.

Ovšem ve všech zemích je DAB+ rádio podporováno, takže vám na rádiu bude vždy něco hrát. Jen to nemusí být Český rozhlas. V zahraničí bude jediná možnost orientovat se na internetový příjem, v autě mobilní data.

Chytím po vypnutí AM vysílačů i AM vysílaní stanic ze zahraničí?

Vypíná se vysílání signálu stanic Český rozhlas Radiožurnál, Český rozhlas Dvojka a Český rozhlas Plus na AM. Příjem zahraničních stanic AM se nezmění. Ovšem pouze v případě, že země, ze kterých přijímáte vysílání, také neomezí AM vysílání. AM vysílání se omezuje napříč celou Evropou.

Mám tlačítkový telefon. Ohrozí vypínání AM můj poslech rádia přes telefon?

Veškeré mobilní telefony vždy přijímaly signály v rozsahu velmi krátkých vln VKV FM. Takže pro ty, kteří poslouchají přes tlačítkový mobilní telefon, se nic nezmění.

Můžu DAB+ poslouchat přes smartphone?

Ne. Můžete poslouchat pouze přes FM. I smartphony zpravidla obsahují FM přijímač (kromě iPhone od firmy Apple). DAB+ je ale pouze evropský standard. Mimo Evropu je implementován například v Austrálii. Nejedná se ovšem o celosvětový standard.

To znamená, pokud by výrobci vybavili smartphone DAB+ přijímačem, dvě třetiny zákazníků by ho nevyužili. A pokud by ho vybavili HD rádiem, které funguje v USA, tak to zase nevyužijí zákazníci jinde ve světě. Celosvětový standard je tedy zatím jen VKV FM.

Přeladil jsem z AM na FM. Ale FM signál mi „utíká“, když po vypnutí rádio znovu zapnu. Co mám dělat?

Jde o tzv. nestabilitu heterodynu. Jedná se o jev u rádií bez číslicového ladění (tzn. k ladění používáte jen kolečko, kterým doslova „honíte“ stanici). Takové rádio, když už je zahřáté, přijímá signál na trochu jiném kmitočtu, než ihned po zapnutí, když je ještě nezahřáté.

Tento jev se na středních vlnách AM prakticky neprojevuje. Naopak se může objevovat na VKV FM. U elektronkových přijímačů dokonce extrémně. Doporučení: Pořiďte si rádio, která má displej s kmitočtem. Uvidíte přesně, na jaký kmitočet je naladěné. Navíc je takové rádio stabilní. A když už si půjdete koupit nové, kupte si to, které současně umí přijímat i DAB+.

DAB+ nechytím a poslouchám jen přes internet. Je toto vysílání nějak ochuzené?

Kvalita je podobná. Headend, který připravuje signál pro DAB+, současně odesílá signál i do internetových streamů. Po stránce technické kvality nejste ochuzeni o nic.

Můj přijímač DAB+ nenaladí Český rozhlas (v Mikulově, ve Znojmě, v Českosaském Švýcarsku, v Břeclavi…). Co mám dělat?

Na rozšiřování DAB+ stále pracujeme. Po celé republice máme vytipovaná místa. Pokrytí se bude v následujících letech zlepšovat.

Pro oblast Mikulova počítáme s rozvojem sítě výstavbou výkonného vysílače Mikulov-Děvín s výkonem pravděpodobně 5 kW. Ten by v celé oblasti měl do konce roku 2022 zajistit kvalitní signál.

Například v Českosaském Švýcarsku je velmi obtížná geografická situace. Poblíž je velmi výkonný vysílač Buková hora (u Ústí nad Labem), ale do údolí nemusí signál vždy dobře proniknout. Doporučuji vyzkoušet různé polohy přijímače a antény v rámci bytu. V této oblasti každopádně počítáme s rozvojem a výstavbou dokrývačů.

Poslouchám AM, protože v dosahu mého přijímače je velmi silný FM vysílač, který zlikviduje veškerý ostatní signál. Co mám dělat?

Jde o tzv. blanking, vymazání signálu ostatních stanic přímo v těsné blízkosti FM vysílače. Doporučení je použít přijímač s digitálním laděním takový, který ukazuje přesné kmitočty, PLL. A pohrát si s polohou teleskopické antény tak, aby se maximalizoval poměr mezi požadovaným signálem a rušícím signálem.

Jak je DAB+ rádio náročné na anténu?

Rádio DAB+ podobně jako rádio FM přijímá signál přímo z vysílače. V případě DAB+ je to v kmitočtovém pásmu 200 MHz. Jednou z možností, jak takové signály přijímat, je na zabudovanou teleskopickou prutovou anténu, která s výjimkou těsného okolí vysílače musí být plně vytažená.

Pokud si ale kupujete DAB+ rádio, je výhodné koupit si takové, které je vybavené i vstupem pro externí anténu. A v případě, že jsou problémy s příjmem prutovou anténou, pak použít anténu na střeše, na balkóně, se svodem koaxiálním kabelem k přijímači.

Na čem záleží kvalita zvuku DAB+?

Kvalita zvuku DAB+ přijímače nejvíc závisí na kvalitě reproduktoru přijímače. Kódování, které odchází od nás, je v kvalitě blízké studiové. Pokud vezmete přijímač, připojíte ho k hi-fi věži a ke slušným reprobednám, dostanete se prakticky na takovou úroveň, jakou máme u nás v režii.

Pokud ale vezmete DAB+ přijímač podobný malému tranzistoráku, s průměrem reproduktoru 5 cm, kvalita zvuku bude omezena především reproduktorem a skříňkou toho přijímače, nikoli přenosovým systémem. Přenosový systém je blízko ideálu.

U DAB+ musím hledat a víc pozornosti věnovat místu, kde ho budu mít. Proč?

Je to tak proto, že vlny v kmitočtovém pásmu 200 MHz, kde pracuje DAB, se šíří tak, že v bytě vytváří ostrá maxima a minima. Takže zatímco středovlnné vysílání bylo všude v rámci domu plus minus stejně kvalitní, dabové vysílání může v jednom místě být neslyšitelné a o metr dál být úplně perfektní.

Nestačí tedy přijímač postavit v „kuchyni na stůl“, vytáhnout anténu a prohlásit, že nehraje. Je potřeba zkusit několik míst na stole, doleva, doprava například o metr, případně blíž k oknu.

DAB vysílání je v autě tišší než FM vysílání. A jeho hlasitost při změně signálu kolísá. Co s tím?

DAB je pro příjem v autě velmi vhodný. Důležitá je citlivost přijímače. U zabudovaných přijímačů všech renomovaných výrobců aut je citlivost velmi dobrá. U DAB adaptérů to může být horší.

Hlasitost definují mezinárodní doporučení ITU, kdy FM se vysílá při úrovni 0 dB relativních a DAB při -18 dB LUFS (jednotek hlasitosti). Tyto úrovně spolu korespondují. Výrobce přijímače musí nastavit svůj přijímač tak, aby interpretoval tyto hlasitosti jako shodné. Pokud to neudělá, je chyba na straně výrobce.

Stanice Českého rozhlasu v DAB+ někdy chytím, jindy ne. Komerční stanice ale chytám bez problémů. Proč?

Polohy DAB vysílačů Českého rozhlasu a komerčních stanic se mohou lišit. To znamená, že v daném místě nemusí být stejně kvalitní příjem našeho multiplexu jako jiných multiplexů.

Pokud ale Český rozhlas někdy chytíte, někdy ne, znamená to, že přijímač je na hranici signálu. Mírné přesměrování drátové nebo teleskopické prutové antény přijímače může problém vyřešit.

Proč je vysílání v DAB+ opožděné o několik vteřin?

Určitý časový posun mezi příjmem DAB+ a příjmem VKV FM nastává u všech přijímačů. Je to proto, že než DAB+ dekóduje celkem složitý datový formát, vznikne časové zpoždění. Jde o technologické zpoždění.

Nepoškozuje DAB+ nebo FM vysílání zdraví?

Zdravotní škodlivost rozhlasových vysílačů je nulová. Jedná se o neionizující záření s velmi malým výkonem a malým plošným výkonovým tokem v místě posluchače.

Proč se místo systému DAB+ nepočítá se systémem DRM?

V roce 2003 probíhalo experimentální digitální vysílání na středních vlnách. Systém DRM (Digital Radio Mondiale) není v Evropské unii podporován. Ani Česká republika se tím směrem nedá. Byl to skutečně jen experimentální provoz.

Není DAB jen výstřelek a nečeká nás brzy opět něco nového? V USA například funguje placené satelitní rádio XM Sirius, které se chytne i tam, kde nic jiného nemá signál.

Evropa jde v tomhle jiným směrem než USA. XM Sirius prošel od roku 1990 spoustou transformací a právních bitev. V roce 2000 odstartovaly z Kazachstánu první družice XM Siria s nosnou raketou Proton ruské provenience. V současné době XM Sirius zajišťuje pokrytí USA a přes partnerskou firmu i Kanady pomocí satelitního signálu 2,3–2,35 GHz. Něco podobného v Evropě ale zřejmě nevznikne.

Je to dáno jednak geografickými a jazykovými podmínkami (Evropa je jazykově roztříštěná), ale i tím, že DAB je součástí nově vznikajícího kompletního digitálního rozhlasového prostředí, které přichází do Evropy. V nové generaci mobilních sítí 5G se počítá s rozšířenou podporou vysílání internetových rádií. Evropa přechází na DAB, který je podporovaný internetovými rádii.

autoři: Patricie Strouhalová , Pavel Straňák , rota
Spustit audio