Nabarvené ptáče je projekt mého srdce, vyznává se filmař Václav Marhoul
Jedenáct let. Tak strašně dlouho trvalo, než se Václavu Marhoulovi v jeho umělecké líhni vyklubalo Nabarvené ptáče. Nelituje, prohlásil v Blízkých setkáních.
„Cesta to byla strastiplná a věděl jsem to od začátku. Pustil bych se do toho stejně znovu, protože tenhle projekt se stal projektem mého srdce.“ Uhranula ho kniha. „Lidi si o mně myslí, že jsem se úplně zbláznil, když říkám, že je o lásce a dobru. I když forma je neuvěřitelně krutá, násilná a brutální.“
17 verzí scénáře
Václav Marhoul napsal 17 verzí scénáře! Ve finále spolupracoval s pěti dramaturgy, z nichž dva byli Američani, takže ještě k tomu existovaly dvě jazykové verze. Ve filmu se ale anglicky nemluví.
Východ Evropy je kulturně jinde
„To byla jedna z mých šílených podmínek. Východ Evropy je kulturně úplně jinde a snímek by to dokázalo zničit. Film nemusí být pravda, ale musí být pravdivý. To je jedna ze základních podmínek,“ vysvětlil Tereze Kostkové.
Jakou cenu dostal za adaptaci románu? Jak probíhal casting? Proč spolupracoval s psychologem? Jakou roli hrál při natáčení pes Dodík? Kolik zemí se účastnilo na natáčení?
Související
-
Helena Třeštíková natočila film o Formanovi. „Jeho příběh je o tom, jak se nedat“
Dokument o Miloši Formanovi bude mít světovou premiéru za pár dní na festivalu v Cannes. V čem je Formanova osobnost i dokument o něm unikátní?
-
Zabil jsem Einsteina, pánové... Český sci-fi film, který předpověděl selfie tyč
Selfie není jediný „vynález“, který tato komedie předpověděla. Jeden z autorů scénáře navíc dostal dokonce pozvánku do Hollywoodu.
-
Dítě si nechala vzít, protože zrovna natáčela svůj první film. Osudové ženy: Drahomíra Vihanová
Když v roce 2012 natočil Miroslav Janek filmový portrét režisérky Drahomíry Vihanové, dostal název, který přesně vystihuje její povahu: Umanutá.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.