Na stáří prý existuje jeden jediný účinný lék – a to je hrob a náhrobek. Omeletky Haliny Pawlowské
Dnešní Omeletky na Dvojce jsou naplněny temným tématem. Řeč bude o stáří, bolesti a nemocech. Rady, jak přežít stáří, ovšem budou optimistické.
„Jednou se mne můj tatínek zeptal, co znamená pojem druhá míza, že na ten pojem narazil v nějakém časopise,“ vypráví Halina Pawlowská.
„Tak jsem tatínkovi vysvětlovala, že druhá míza se u mužů prostě nejčastěji projevuje, když chtějí mít vedle sebe hodně mladých žen. A můj tatínek na mne chvíli nechápavě koukal a pak řekl: ,No, ale to byla moje první míza!‘“
„Maminky jsem se jednou zeptala, jestli by chtěla být znovu mladá. Maminka mi odpověděla: ,Chraň bůh!‘ Tak jsem trochu přitvrdila: A co takhle třeba mladí milenci?! A moje matka v hrůze vyštěkla: ,Ještě to tak!‘“
Doktor v rodině
Nejhorší pravděpodobně je mít doktora v rodině. To Vás totiž nečeká sladká protekce, ale jen tvrdé pravdy typu: nevíš, co je opravdová bolest, to nic není, stárneš, nebo dokonce... umřeš!
Někdy se ale od příbuzných-doktorů nedozvíte nic. „Moje kamarádka si vzala gynekologa, který jí sedm měsíců tvrdil, že má cystu. Cysta se jmenuje Veronika a dneska je jí 14.“
Splín v nemocnici
„Za mým tátou jsem kdysi byla v nemocnici, když měl otřes mozku. Tehdy opravoval anténu na střeše. Dobře jsme s maminkou věděly, že to skončí strašně, ale bylo zbytečné cokoli otci rozmlouvat. Postavil si na střechu štafle a malou stoličku, o kterou se opíral, aby udržel balanc. Ten udržel, ale stolička neudržela tátovu váhu, praskla a táta sletěl na komín a na hlavě měl sedmnáct stehů.“
„Na nemocničním pokoji ležel s pánem, který za tři dny zemřel. Táta mámě rozrušeně vykládal, že sestry toho pána úmyslně zavraždily. Máma oponovala, že normálně umřel, protože mu bylo devadesát dva let.“
„Otec ale tvrdil, že na něj sestry otevřely okno, a že to byla úkladná vražda! Máma trpělivě vysvětlovala, že každý člověk jednou umře. A když otec nesouhlasně mlčel, tak máma drsně dodala: ,I ty umřeš!‘ A můj táta byl dlouho ticho a pak řekl: ,Ničemu nerozumíš!‘“
Milí posluchači, dovolte na závěr trochu černého humoru: Na stáří prý existuje jediný účinný lék, a to je hrob a náhrobek.
V Omeletkách dále zazní tipy herce Václava Šandy na zajímavé filmy s tématem stáří či nemoci. Halina Pawlowská se podělí o recept na vynikající avokádové guacamole. Zazní příběh posluchače Ondřeje Gargoše a povídka Haliny Pawlowské Ať zešílí láskou – Přezrálým ženám patří svět.
Show Haliny Pawlowské Omeletky poslouchejte v premiéře ve vysílání Českého rozhlasu Dvojky každou sobotu a neděli po 12. hodině. Každý díl najdete na stránce pořadu zdarma. Omeletky můžete poslouchat i v aplikaci mujRozhlas, kterou lze stáhnout do mobilu.
Související
-
Rychlost stárnutí máte možnost ovlivnit, říká odborník
V době, která klade nároky na náš vysoký výkon, na energii a taky na náš vzhled je stárnutí tématem, o němž se mluví čím dál více. Jak poznáme, že stárneme?
-
Pro trochu splínu ještě nezahynu! Podzimní Omeletky s Halinou Pawlowskou
Věděli jste, že ve srovnání se zbytkem roku vzroste veverkám na podzim jejich paměťové a emoční centrum v mozku až o 15 %? Omeletky s podzimní náplní nabízí Dvojka.
-
Koukejte do blba, zlepšuje to paměť! Omeletky Haliny Pawlowské
Čím jen jsou dnes naplněné omeletky? Halina Pawlowská jim dala specifickou náplň, sklerózu.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.