Múza i milenka Jiřího Muchy. Oba spolupracovali s StB. Osudové ženy: Marta Kadlečíková

6. duben 2018

Asistentka, milenka, partnerka a organizátorka bohémských večírků spisovatele Jiřího Muchy, syna slavného otce.

Marta Kadlečíková (1935–1996) byla podle pamětníků neskutečně krásnou ženou. Se spisovatelem Jiřím Muchou se poprvé setkala v 21 letech. „Když jsem ho uviděla, věděla jsem, že je to ON. Pouze Jiří byl mužem mého života,“ měla prý tehdy říct.


Jiří Mucha (1915–1991) žil střídavě s rodiči v USA, Francii nebo v Praze. Vystudoval medicínu, ale taky na Sorboně dějiny umění a orientalistiku. Za války byl válečný zpravodaj a letec na africké frontě, po roce 1945 dělal novináře a pak byl v inscenovaném procesu (1951) odsouzený za špionáž. Ve vězení dělal lékaře v uranových dolech, po propuštění (1955) překládal, psal scénáře a stal se uznávaným spisovatelem. Jeho propuštění ale bylo podmíněno spoluprací s StB. Měl kompromitovat partnerky západních diplomatů.

Mucha už byl ale ženatý a za sebou měl velmi dobrodružný život. „V době jejich seznámení mu bylo 41. Za ten čas stihnul to, co většina nestihne za celý život, i kdyby žili do stovky. Byl to velmi charismatický muž a Marta byla mladá, krásná a přitažlivá žena,“ říká publicista Dan Hrubý.

Jiří byl synem slavného Alfonse Muchy, secesního dekorativisty a jeho pozůstalost se v té době měla stát základem připravované knihy. Proto Jiří potřeboval asistentku, kterou se stala Marta. Jejich časem proměnlivý vztah pak trval až do konce jejich dní.

Večírky na Hradčanské

Marta se stala spolupracovnicí, milenkou, partnerkou a také organizátorkou proslulých bohémských večírků. Ty probíhaly v jeho dvoupatrovém bytě na Hradčanském náměstí. Střídali se tu umělci, intelektuálové, dobová bohéma. Chybět nesměla ani mladá děvčata.

„Jirka nás pozval k zapálenému krbu v prostorném obývacím pokoji, kde stálo i pověstné otcovo harmonium. V Paříži na něm měl občas brnkat i Paul Gauguin, oblečený jen v podvlíkačkách. Taky to Alfons Mucha v roce 1895 vyfotografoval,“ vzpomínala na večírky modelka, která k Muchovi chodívala.

Taky ale spolupracovnice StB

Bystrá Marta Kadlečíková, o které se říkalo, že je intelektuální hvězdou Prahy, ale byla prý i manipulátorkou a intrikánkou. Její jméno najdete i ve svazcích totalitní státní bezpečnosti StB s krycím jménem Simona.

Dokázala prý mluvit jako vodopád. Své publikum ale taky provokovala, asi aby nikdy nebyla nuda. Často se jí podařily vtipné slovní obraty, ale i nečekané urážky. Osudová žena Jiřího Muchy zemřela v Praze v nedožitých 61 letech.

autoři: lup , ide
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová