Múza i milenka Jiřího Muchy. Oba spolupracovali s StB. Osudové ženy: Marta Kadlečíková
Říkalo se o ní, že je intelektuální hvězdou Prahy. Nebyla ale jen asistentkou, milenkou, partnerkou a organizátorkou bohémských večírků spisovatele Jiřího Muchy, syna slavného otce. Pod krycím jménem Simona spolupracovala i s StB. V dokudramatu účinkují Vendula Fialová, Aleš Procházka nebo Marek Adamczyk. Hovoří publicista Dan Hrubý.
Marta Kadlečíková (1935–1996) byla podle pamětníků neskutečně krásnou ženou. Se spisovatelem Jiřím Muchou se poprvé setkala v 21 letech. „Když jsem ho uviděla, věděla jsem, že je to on. Pouze Jiří byl mužem mého života,“ měla prý tehdy říct.
Mucha (1915–1991) už byl ale ženatý a za sebou měl velmi dobrodružný život. V mládí žil střídavě s rodiči v USA, Francii nebo v Praze. Vystudoval medicínu, ale také dějiny umění a orientalistiku na pařížské Sorbonně. Za války působil jako válečný zpravodaj a letec na africké frontě, po roce 1945 se živil jako novinář. V inscenovaném procesu v roce 1951 byl odsouzený za špionáž. Ve vězení pracoval jako lékař v uranových dolech, po propuštění v roce 1955 překládal, psal scénáře a stal se uznávaným spisovatelem. Jeho propuštění ale bylo podmíněno spoluprací s StB. Měl kompromitovat partnerky západních diplomatů.
„V době jeho seznámení s Martou mu bylo už 41 let a za ten čas skutečně stihnul to, co většina nestihne za celý život, i kdyby žili do stovky. Byl to velmi charismatický muž a Marta byla mladá, krásná a přitažlivá žena. V prvé řadě byl ale Jiří synem slavného Alfonse Muchy,“ říká publicista Dan Hrubý.
Pozůstalost secesního dekorativisty se měla v té době stát základem připravované knihy. Proto Jiří potřeboval asistentku, kterou se stala Marta. Jejich časem proměnlivý vztah pak trval až do konce jejich dní.
Večírky na Hradčanské
Marta se stala spolupracovnicí, milenkou, partnerkou a také organizátorkou proslulých bohémských večírků. Ty probíhaly v jeho dvoupatrovém bytě na Hradčanském náměstí. Střídali se tu umělci, intelektuálové, dobová bohéma. Chybět nesměla ani mladá děvčata.
„Jirka nás pozval k zapálenému krbu v prostorném obývacím pokoji, kde stálo i pověstné otcovo harmonium. V Paříži na něm měl občas brnkat i Paul Gauguin, oblečený jen v podvlíkačkách. Taky to Alfons Mucha v roce 1895 vyfotografoval,“ vzpomínala na večírky modelka, která k Muchovi chodívala.
Spolupracovnice StB
Bystrá Marta Kadlečíková, o které se říkalo, že je intelektuální hvězdou Prahy, ale byla prý i manipulátorkou a intrikánkou. Její jméno se nachází i ve svazcích StB s krycím jménem Simona.
„Dokázala prý mluvit jako vodopád. Své publikum provokovala, asi aby nikdy nebyla nuda. Často se jí podařily vtipné slovní obraty, ale i nečekané urážky," dodává publicista. Zemřela v Praze v nedožitých 61 letech.
Související
-
Snoubence jí popravili nacisti. Budoucího manžela na ni nasadila StB. Osudové ženy: Milena Šeborová
Všechny dramatické okamžiky 20. století zasáhly i do jejího života. Za odbojovou činnost ji věznili nacisti i komunisti. O tom, že její život řídí StB, neměla ani tušení.
-
Za úspěch ji čekal zákaz. Proč po konci kariéry spolupracovala s STB? Osudové ženy: Eva Bosáková
Byla symbolem úspěchu naší gymnastiky ještě před Čáslavskou. Sportovní kariéru i osobní život jí však komplikoval její nezkrotný temperament.
-
Donášela prý gestapu i StB. Byla to ona, kdo identifikoval parašutisty? Osudové ženy: Hana Krupková
Podle jejího života vznikl film Operace Silver A. S kým doopravdy spolupracovala? Hana Krupková se prý do protinacistického odboje zapojila i z touhy po dobrodružství.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka