Mšice, postrach pokojových rostlin
S mšicemi na rostlinách se můžeme setkat prakticky všude, tedy také v bytě. Napadají téměř všechny druhy rostlin, rychle se množí a přenášejí různé choroby.
Jak vypadají?
Mšice jsou malé (1 až 3 mm), křehké a mají hruškovitý tvar. Většinou se vyskytují v koloniích. Jejich tykadla měří zhruba polovinu délky celého těla. Barva mšic se může měnit, a to v závislosti na teplotě, ročním období a hustotě populace. Některé druhy jsou žluté, žlutozelené až tmavě zelené, jiné zase od žluté po světle růžovou, vyskytují se i tmavé až černé druhy. Mšice lze od ostatních škůdců rozeznat podle malého výběžku, připomínajícího ocásek. Tento výběžek bývá většinou stejně barevný nebo o něco tmavší. Dospělá mšice může být vybavena průhlednými blanitými křídly. Většina stadií však křídla nemá a právě doma se nejčastěji setkáváme s bezkřídlými živorodými samicemi. Pokud se přemnoží, mladým samicím křídla opět narostou, aby se vydaly hledat nová útočiště.
Pravidelná prohlídka rostlin je základ
Objevit mšice bývá náročné vzhledem k jejich velikosti i ke zbarvení, které je tolik podobné barvě rostlin. Abychom přítomnost škůdce rozpoznali včas, musíme rostliny pravidelně kontrolovat. Nejvíce se mšice vyskytují na spodní straně listů a na stoncích. Jako včasná signalizace výskytu mohou posloužit žluté lepové desky, respektive šipky. Někdy desky postačí k lapení veškerých škůdců a už není nutné více zasahovat.
Zkuste je zničit parazitující vosičkou
Proti mšicím je možné nasadit parazitující vosičku Aphidius Alemani, které kladou vajíčka jednotlivě do mšic. Uvnitř mšice, která je v důsledku parazitace znehybněna a později zahubena, probíhá celý vývoj larvy a kukly aphidie. Parazitované mšice se po týdnu mění v tmavé, jakoby nafouklé jedince. Po dalším týdnu se z nich líhne další generace vosiček, které parazitují na zatím přežívajících mšicích. Jedna samice aphidia parazituje kolem 300 mšic. Vosičky lze použít pouze v uzavřených prostorách.
Další podrobnosti najdete na www.iReceptar.cz
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.