Modrá krev: Jan Dobrzenský z Dobřenic

23. srpen 2015

Se jménem Dobrzenský se nepotkáte v Dobřenicích, odkud rod pochází. Ale v Chotěboři na Vysočině, kam se rodina po letech kanadského exilu vrátila. Dnes se o panství stará Jan Josef Dobrzenský. Ne každý v něm na první pohled pozná 50. velmistra Řádu svatého Lazara Jeruzalémského.

Jak vypadají jeho každodenní starosti i jaký význam pro něj má charita dělaná na mezinárodní úrovni? O tom všem nám vyprávěl v další části volného cyklu o potomcích českých šlechtických rodů.

Dějiny rodu Dobrzenských a svá setkání s českými aristokraty přiblíží stálý host této volné série dokumentů a autor knih Příběhy, Návraty a Paradoxy české šlechty, Vladimír Votýpka.

Když v roce 2009 Tomáš Černý a Martin Groman natočili dokument s bratry Františkem a Antonínem Kinskými, netušili, kam až to dospěje. V dalším roce přibyl Zdeněk Sternberk, po něm Antonín Bořek Dohalský a nakonec Tomáš Czernin. Z jednoho pořadu vznikl cyklus Modrá krev.

Jan Josef Dobrzenský nás provedl také svým hospodářstvím
autoři: Martin Groman , Tomáš Černý
Spustit audio

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

    Jan Rosák, moderátor

    slovo_nad_zlato.jpg

    Slovo nad zlato

    Koupit

    Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.