Mobily a počítače způsobují krátkozrakost. Pravda, nebo lež?
Taky vám maminka zakazovala číst si s baterkou pod peřinou? „Ať si nezkazíš oči!“ Podívejte se na nejčastější mýty o problémech oka.
V populaci je čím dál tím víc krátkozrakých. Co tento nárůst způsobuje, se pořád nepodařilo prokázat. „Nedá se říct, že to je způsobené počítači nebo tablety. Dřív lidi hodně četli a taky se dívali na detaily zblízka. Takže vliv mobilu nebo počítače se neprokázal,“ říká lékař Karel Sedláček.
Čtení pod peřinou
A jak je to se čtením s baterkou pod peřinou? „Patří to mezi mýty. Dřív se unavíte. Může vás bolet hlava. Ale oči si odpočinou a nepoškodí je to dlouhodobě,“ vysvětluje znovu primář očního oddělení Thomayerovy nemocnice.
Dožít se trablů
V ordinacích očařů je dnes daleko víc lidí vysokého věku. Podle Sedláčka je to hlavně tím, že se „vlastně dožijou k těm chorobám, které dřív byly vzácnější“. Má na mysli šedý nebo zelený zákal, makulární degenerace. Brýle ve stáří rozhodně nepotřebujeme proto, že je zrak opotřebovaný.
Jak u dětí vzniká dalekozrakost
„To není tím, že je opotřebený. Člověk roste celý život. Oči taky rostou. A většina dětí, když se narodí, tak je dalekozraká. U někoho se růst oka zastaví dřív a dalekozrakost zůstane. Jindy se oči zvětšují delší dobu a pak to vede ke krátkozrakosti. Hlavní roli hraje určitě dědičnost,“ dodává.
Ostatní záznamy poraden najdete v iRadiu v Dopoledni s Dvojkou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.