Minisukně. “Symbol žen, které nechtějí čekat”

10. červenec 2024

“Symbol žen, které nechtějí čekat.” Alespoň tak se o minisukni vyjádřila její autorka, módní návrhářka Mary Quantová, která minisukni poprvé představila 10. července 1964. Lem šatů sice zkracovali i jiní návrháři, ale teprve nekonvenční britská tvůrkyně nadchla pro minisukni bez nadsázky celou mladou generaci tehdejší doby. Mladí lidé odmítali upjaté oblečení svých rodičů, a Mary tuto poptávku dokonale nasytila.

Její modely oblékali slavní Beatles, Rolling Stones, ikonická modelka Twiggy, ale především davy obyčejných dívek. Koncem 60. let měla v Československu minisukni každá druhá slečna.

Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.