Minisukně. “Symbol žen, které nechtějí čekat”
“Symbol žen, které nechtějí čekat.” Alespoň tak se o minisukni vyjádřila její autorka, módní návrhářka Mary Quantová, která minisukni poprvé představila 10. července 1964. Lem šatů sice zkracovali i jiní návrháři, ale teprve nekonvenční britská tvůrkyně nadchla pro minisukni bez nadsázky celou mladou generaci tehdejší doby. Mladí lidé odmítali upjaté oblečení svých rodičů, a Mary tuto poptávku dokonale nasytila.
Její modely oblékali slavní Beatles, Rolling Stones, ikonická modelka Twiggy, ale především davy obyčejných dívek. Koncem 60. let měla v Československu minisukni každá druhá slečna.
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
Sukně ze seriálu Sex ve městě jde do aukce. Cenu odhadují v přepočtu na 270 tisíc korun
Cena vrstvené tutu sukně v baletním stylu se zatím vyšplhala na 9000 dolarů. Přitom původně stála jen zlomek této částky. Kostymérka sukni údajně objevila ve výprodeji.
-
1169. schůzka: Jak šaty dělaly člověka
„Je to pravda odvěká, šaty dělaj člověka...“ zpívají Voskovec a Werich ve známé písničce. Kdy se zrodilo rčení, že šaty dělají člověka, netušíme, ale s jistotou vím...
-
1077. schůzka: Šance pro sukně
Šance pro sukně. Jelikož chlapi odložili svoje suknice s příchodem novověku, je jasné, že ona šance se týká žen.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.