Mikuláš Koperník. Polák nebo Němec? A jak to vnímal sám Koperník?
Mikuláš Koperník je zakladatel moderní astronomie a autor knihy O oběhu nebeských sfér. Narodil se v 16. století v polském městě Toruň. Možná i proto o něm Poláci říkají, že byl Polák. Toruň, stejně jako Frombork, kde astronom 24. května 1543 zemřel, ale založili Prusové. Jaká je tedy pravda? Polák nebo Němec? A jak to vnímal sám Koperník? Proč trvalo 150 let, než Isaac Newton rozmetal poslední pochybnosti o heliocentrické soustavě.
V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.
Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače
Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.
Související
-
Proč se říká „A přece se točí“?
„Eppur si muove!“ Neboli: „A přece se pohybuje!“ Tak doslova to před inkvizičním soudem řekl Galileo Galilei. Tedy prý.
-
354. schůzka: Syn čarodějnice (2. část)
Tycho Brahe, císařsko-královský dvorní astronom a tajný císařský rada, prosadil, že se Rudolf II. uvolil dát si mistra Jana Keplera představit.
-
Giordano Bruno. Kněz, který předpokládal existenci mimozemšťanů
Bible hovoří o stvoření světa jasně. Jenže vědecké objevy tento obraz nahlodávaly. Církev byla zahnaná do kouta a musela reagovat. Na hranici postavila Giordana Bruna.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.