Michal David živě akusticky. Koncert a rozhovor ve Dvojce u piana

6. duben 2022

„Chcete slyšet Nonstop, nebo Kompot,“ vtipkuje v talkshow Jiřího Holoubka hudebník Michal David. Na piano v Radiocafé Vinohradská 12 zahrál svoje největší hity, včetně coververze písně Candle In the Wind od Eltona Johna. Proč dal přednost populární hudbě před jazzem? A jak netriviální je jeho hudba? Pořad Dvojka u piana najdete jako podcast k off-line poslechu pouze v aplikaci mujRozhlas.

„Moje tety kartářky mě naučili, jak můžou být karty a věci propojené s lidským osudem. A stejně je to s tou naší Miškou, která nás předčasně opustila. Třeba ta písnička Největší z nálezů a ztrát. To je přesně to, o čem já zpívám. Zpívám o tom svém životě.“

„Nebo to, že chci žít nonstop nebo že mám svých pár přátel. To jsou ty momenty, kdy je to spřažený s tvým osudem, tvým životem. Muzika, kterou dělám, říká, že každý chce žít nonstop, prožít si svůj diskopříběh, prožít si svoji lásku z pasáže a mít svých pár přátel.“

A co ho vlastně v minulosti nasměřovalo od jazzu k popmusic? „Já v 16 letech najedou zjistil, že už se nemám kam dál posunout. Protože mám strašně krátký prsty a jazz je postavený na decimálách a já stěží vezmu oktávu,“ vysvětluje. „Ale když někdo říká, jak jsou ty moje písničky jednoduchý, tak ať si je zkusí zahrát,“ směje se.

autoři: Jiří Holoubek , rota

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.