Meteor o jaderné fúzi, mletí obilí a včelách s mapou
Poslechněte si:
- 01:15 Kdy nahradíme jaderné elektrárny fúzními?
- 14:22 První počítač s pamětí
- 20:10 Jak naši předkové mleli obilí?
- 34:17 Proč je těžké zmást včely?
- 42:20 Cesta do pekel lemovaná vodou
Hovoří fyzik Petr Kulhánek, geolog Antonín Přichystal nebo biolog Jaroslav Petr. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Zbyňka Hrkala O lidech a vodě čte Jiří Schwarz.
Všechny díly Meteoru najdete na webu Dvojky nebo v mobilní aplikaci mujRozhlas.
Kdy nahradíme jaderné elektrárny fúzními?
Za dlouhou dobu. Koncem roku 2022 bylo s velkou pompou oznámeno, že v laboratořích Lawrence Livermore National Laboratory v americké Kalifornii fúzní experiment poprvé v historii vyprodukoval více energie, než se do něj vložilo. Prof. Petr Kulhánek z ČVUT ale upozorňuje, že cílem je, aby po započetí fúze probíhal proces více méně sám a stabilně. K tomu máme ještě daleko, celá desetiletí. Co je hlavním problémem? Kdy budeme mít tento čistý, stabilní a výkonný zdroj energie?
První počítač s pamětí
Dne 6. května 1949 byl na univerzitě v britské Cambridge zprovozněn první počítač s programem digitálně uloženým v paměti. Jmenoval se EDSAC. Byl revoluční v tom, že program stejně jako zpracovávaná data měl kódově uloženy do své vlastní paměti (s kapacitou necelých 20 kilobitů), a dále v tom, že program obsahoval podmíněné příkazy umožňující zpětná i dopředná rozvětvení. Třetí novinkou pak bylo, že každý příkaz mohl stroj za chodu účelově pozměnit podle vyšší instrukce, což dřív prováděl lidský operátor. Připomněli jsme si to v rubrice Stalo se tento den, kterou připravuje Ing. František Houdek.
Jak naši předkové mleli obilí?
Důležitost obilí pro výživu člověka není třeba zdůrazňovat. Jde o klíčovou plodinu, ze které lze mletím získat mouku a z té pak upéci celou řadu potravin. Jenže obilné zrnko je obaleno ve slupce a ruční loupání při obrovském množství zrníček nepřichází v úvahu. Už naši předkové v pravěku přišli s nápadem drcení obilí mezi mlýnskými kameny. Technika se během tisíciletí značně vyvíjela. Archeologové a geologové zjistili o mlýnských kamenech pozoruhodné věci, jak nám potvrdil prof. Antonín Přichystal z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.
Proč je těžké zmást včely?
Objev včelího tance přinesl Nobelovu cenu. Když včela přiletí do úlu, pomocí tance popisuje ostatním, jak daleko a jakým směrem se nachází potrava. V novém experimentu se vědci pokusili včely ošálit. Po shlédnutí tance úly přenesli na jiné místo. Podle logiky věci by včely měly doletět na špatné místo. Jenže se to nestalo. Mají snad v hlavě mapu okolí? Podrobnosti přinesl biolog prof. Jaroslav Petr.
Cesta do pekel lemovaná vodou
Rozpad Sovětského svazu přinesl pro region střední Asie nečekané problémy. Sovětské pořádky rozvrátily místní přírodní rovnováhu a přivedly region za hranu katastrofy. Nově vzniklé samostatné státy – Tádžikistán, Turkmenistán, Uzbekistán, Kazachstán a Kyrgyzstán – zdědily systém vodního managementu po Sovětském svazu. Jenže ten počítal s centrálním řízením. V čem konkrétně spočívá problém regionu? I o tom píše hydrogeolog Zbyněk Hrkal ve své knize O lidech a vodě, ze které si čteme v repríze.
Související
-
Tučňákům skalním nevadí „manželství na dálku“
Málokteří živočichové žijí trvale v páru. Jednomu druhu tučňáků však takový vztah vydrží i po odloučení na sta kilometrů.
-
Meteor o zániku civilizace, sluchu kormoránů, hořlavém sněhu a létajících pavoucích
01:03 Planetka a zánik civilizace 09:24 První český parník 14:02 Odkud teče pramenitá voda? 27:08 Slyší ptáci pod vodou? 36:01 Sníh, který hoří 34:49 Létající pavouci
-
Meteor o Saturnově tajuplném měsíci, paroháčích a svítícím slizu
Jak se vyrábí zelený svítící sliz? Když byl ondřejovský teleskop nový. Tajuplný Saturnův měsíc Enceladus. Paroží dává jelenům zabrat. Technický div světa v Nizozemí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.