Meteor o dronech, největší žábě a hvězdách denní oblohy
Poslechněte si:
- 01:39 Co dnes dokáží drony?
- 10:10 Královské mauzoleum z doby stěhování národů
- 18:52 Minkowski o relativitě
- 23:31 Záludnosti předpovědí počasí
- 32:42 Proč je největší žába světa tak velká?
- 39:42 Proč nevidíme ve dne hvězdy?
Co dnes dokáží drony?
Když se řekne dron, vybaví se většině lidí spíše „hračka“ z obchodů s elektronikou. Malé čtyřvrtulové létající stoje na baterii, které vydrží ve vzduchu maximálně pár desítek minut a dokáží natáčet na kameru svůj let. Dnešní drony ale dokáží mnohem víc.
Sám pojem dron znamená „bezpilotní letoun“, proto k nim patří i stroje schopné unést člověka. Ty se testují jako taxi budoucnosti. Drony dokáží taky zabíjet teroristy, ale mají i mírové využití.
V USA už pracují drony, které pomáhají plavčíkům – u topícího jsou jako první a hodí mu záchranný kruh. Nebo drony, které rychle přinesou defibrilátor člověku se srdečním kolapsem. Další využití dronů popsal v Meteoru Milan Bauman.
Mauzoleum z doby stěhování národů
Když roku 1805 řídil Napoleon Bonaparte svou slavnou bitvu u Slavkova proti přesile 90 000 mužů, netušil, co se skrývá pod jeho nohama. Stál na vrchu Žuráň u Brna, přesně na místě, kde v 19. století zemědělec náhodně objevil první hrob.
Výzkum ve 20. století pak ukázal na jedinečnost nálezu. Jednalo se o hrobku pravděpodobně vůdce jednoho z germánských kmenů, kteří tehdy obývaly Moravu. Na vrchu Žuráň stála dokonce kamenná mohyla.
Místo můžete sledovat až pojedete po dálnici D1 z Brna na Vyškov a otočíte na 205. kilometru hlavu doprava. Přesně na tom místě se v 6. století nacházela královská hrobka z doby stěhování národů. Podrobnosti přinesl Prof. Antonín Přichystal z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně.
Minkowski o relativitě
Teorie relativity je pro dnešní lidi spjata především se jménem Alberta Einsteina. Samozřejmě on byl hlavním strůjcem. Ale své dílo nevytvořil na zelené louce. Využil závěry a výpočty mnoha matematiků a fyziků. Stejně tomu bylo po zveřejnění jeho teorie.
Další odborníci se na ni vrhli, testovali ji, doplňovali, vylepšovali. Jedním z nich byl německý matematik Hermann Minkowski. Proč jeho výpočtům Einstein nejprve nevěřil? To jsme si připomněli v rubrice Stalo se tento den, kterou připravuje Ing. František Houdek.
Záludnosti předpovědí počasí
Přestože dnes můžete mít předpověď počasí kdykoli si zamanete, mnohdy jí nerozumíte. Z nesplnění předpovědi pak obviňujete nešťastné meteorology. Jeden z nich, Martin Novák z Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem popisoval nejčastější chyby v interpretaci meteorologických informací. Například když radar ukazuje, že prší a venku nepadá ani kapka. Jak se vyhnout omylům a kde hledat doplňující informace?
Proč je největší žába světa tak velká?
Měří 30 až 40 cm a váží 3 až 4 kg. Jmenuje se veleskokan goliáší, což velmi vystihuje jeho obrovitost. Žije na poměrně malém území v západní Africe. Výzkum této žáby je složitý, protože je plachá a jediným skokem dokáže překonat vzdálenost 5 až 6 metrů.
Vědci zjišťovali, jak se rozmnožuje a zjistili, že právě kvůli svým pulcům potřebuje své pověstné rozměry a sílu. Obří žábu nám představil prof. Jaroslav Petr.
Proč nevidíme ve dne hvězdy?
„Protože moc svítí Slunce,“ mohla by být stručná a jasná odpověď. Jenže je to složitější. Proč například astronauti na Měsíci hvězdy vidí, i když je zároveň nad obzorem i Slunce? To v Meteoru vysvětloval prof. Zdeněk Mikulášek z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně, spoluautor knihy s názvem 100+1 Záludných otázek z astronomie, kterou vydalo nakladatelství Aventinum. Meteor z knihy čte, a navíc autoři knihy odpovídají na doplňující otázky. Proč tedy nevidíme ve dne hvězdy?
Související
-
Meteor o souznění mozků, českém vynálezci a záludné matematice
01:03 Vynálezce Ludvík Očenášek 15:14 Hvězdárna v Greenwichi 19:29 Na co jsou hrdi čeští vědci? 28:38 Dají se koordinovat mozky? 37:08 Když o lásce rozhoduje matematika.
-
Meteor o lepidlu ze hlemýždě, kůrovci a vítězství matematiky nad králem
01:33 Kůrovec za nic nemůže 12:55 Koňská tramvaj v Brně 17:31 Největší motivace vědců 23:38 Lepidla z hlemýždě a velemloka 32:30 Napálit krále šachu se nevyplácí
-
Meteor o chytrých sýkorkách, energii hvězd a matematice barona Prášila
01:18 Pozná sýkora zděšený výkřik pandy? 10:09 Energie hvězd 15:06 Čím by chtěli být vědci? 21:49 Ovlivňují letadla počasí? 30:20 Rozuměl baron Prášil matematice?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.