Měla jsem neuvěřitelné dětství. Dlouho se mi po něm stýskalo, svěřuje se Dana Batulková

26. říjen 2020

Vyrůstala na vesnici. „Mohli jsme se jako děti svobodně pohybovat. Dnes to už není možné,“ prohlašuje s povzdechem herečka.

„Měla jsem krásný a svobodný dětství. Prožila jsem ho s klukama, což bylo takový na rovinu a férový. Potom se v kinech objevil Vinnetou a my si hráli na indiány. Prožila jsem neuvěřitelný dětství a dlouho se mi pak po něm stejskalo,“ rozplývá se ve vzpomínkách.

Děti to nemají lehké

„Každá doba něco nese. My jsme to měli jednodušší, měli jsme to spojené s přírodou a přirozeným sportem. Bylo to dobrodružnější a romantičtější.“

„Dnes jsou děti závislejší na dospělých a svobodný pohyb je omezený. Děti jsou ochuzené o svobodu, která je v dětství hrozně důležitá. O možnost rozhodování v drobnejch věcech, třeba i v partě,“ vypočítává. „I škola je hrozně utažená a všechno se sleduje. Děti to teď mají mnohem složitější,“ uzavírá Dana Batulková.

Proč má ráda psy? Jakou má paměť? Jaké to pro ní je, když děti vyletí z hnízda? Využila něco ze svého života v divadle?

autoři: Tereza Kostková , eh

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.