Markéta Kočí-Machačíková: Podobenka

11. duben 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Marc Chagall: Narozeniny 1915

Příběh nezadržitelné doby, ve které není dobrých rozhodnutí. Životní osud olomoucké židovské rodiny na sklonku světové války, kdy vznikal nový stát.

Účinkují: Kristýna Krajíčková, Ivan Dejmal, Olga Kaštická-Zimmermannová, Ladislav Kolář, Milan Holenda, Jan Ťoupalík, Kateřina Veselá, Václav Bahník, Marek Pešl, Petr Vaněk, Jaroslav Krejčí, Josef Bartoň a další
Připravili: Klára Novotná, Martin Velíšek
Dramaturgie: Iryna Shkaruba
Zvukový mistr: Zdeněk Prchlík
Hudba: Kristýna Znamenáčková (klavír)
Režie: Tomáš Soldán
Premiéra: 27. 10. 2018
Produkce: Tereza Tichá

Jako by se jich vzdálený krvavý konflikt ani netýkal – návštěvníci olomoucké kavárny Maya přišli dnes večer obdivovat koncert talentované slečny Esther. V prvních tónech klavíru se však začne odvíjet příběh, který nakonec spojí oběti i přeživší jedné světové války dohromady.

Původní dramatický seriál Podobenka se inspiroval osudy skutečné rodiny Mayových, kteří se zasloužili o velkou proměnu olomoucké čtvrti Hejčín. Přibližuje atmosféru plnou ztrát i nabývání, kdy staří hrdinové mizí a místo nich se objevují hrdinové noví.

Příběh sleduje osudy továrníka Alberta Maye, majitele rodinné čokoládovny, prudkého šéfa, který se vyrovnává s úbytkem zakázek během války. Jeho dcery Esther, nadané pianistky, jíž z fronty píše její milý Martin. A Moritze, Albertova syna, který svého otce zklamal.

Olomoucká synagoga na dobové pohlednici

Poslouchejte živě ve vysílání Českého rozhlasu Dvojky anebo ještě týden po odvysílání zdarma na jejím webu. Stránka Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly můžete najít ke stažení na webu Radioteka.cz. Další audioknihy zdarma najdete na portálu mujRozhlas.

Spustit audio

Související

  • Jak přežít karanténu? Máme pro vás tipy k poslechu

    Probrali jsme se za vás archivem a vytipovali jsme to nejlepší. Najdete tu nečekané chuťovky pro fanoušky Historie zločinu, milovníky Toulek českou minulostí a dalších.

  • Příběhy 1. světové války

    Minisérie dokumentů mapující 12 lidských osudů ve válečných letech 1914–1918 tak, jak je zachytily dopisy nebo deníky. Připraveno ke 100. výročí první světové války.