Markéta Kočí-Machačíková: Podobenka

11. duben 2020

Příběh nezadržitelné doby, ve které není dobrých rozhodnutí. Životní osud olomoucké židovské rodiny na sklonku světové války, kdy vznikal nový stát.

Účinkují: Kristýna Krajíčková, Ivan Dejmal, Olga Kaštická-Zimmermannová, Ladislav Kolář, Milan Holenda, Jan Ťoupalík, Kateřina Veselá, Václav Bahník, Marek Pešl, Petr Vaněk, Jaroslav Krejčí, Josef Bartoň a další
Připravili: Klára Novotná, Martin Velíšek
Dramaturgie: Iryna Shkaruba
Zvukový mistr: Zdeněk Prchlík
Hudba: Kristýna Znamenáčková (klavír)
Režie: Tomáš Soldán
Premiéra: 27. 10. 2018
Produkce: Tereza Tichá

Jako by se jich vzdálený krvavý konflikt ani netýkal – návštěvníci olomoucké kavárny Maya přišli dnes večer obdivovat koncert talentované slečny Esther. V prvních tónech klavíru se však začne odvíjet příběh, který nakonec spojí oběti i přeživší jedné světové války dohromady.

Původní dramatický seriál Podobenka se inspiroval osudy skutečné rodiny Mayových, kteří se zasloužili o velkou proměnu olomoucké čtvrti Hejčín. Přibližuje atmosféru plnou ztrát i nabývání, kdy staří hrdinové mizí a místo nich se objevují hrdinové noví.

Příběh sleduje osudy továrníka Alberta Maye, majitele rodinné čokoládovny, prudkého šéfa, který se vyrovnává s úbytkem zakázek během války. Jeho dcery Esther, nadané pianistky, jíž z fronty píše její milý Martin. A Moritze, Albertova syna, který svého otce zklamal.

Poslouchejte živě ve vysílání Českého rozhlasu Dvojky anebo ještě týden po odvysílání zdarma na jejím webu. Stránka Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly můžete najít ke stažení na webu Radioteka.cz. Další audioknihy zdarma najdete na portálu mujRozhlas.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.