Markéta Kočí-Machačíková: Podobenka

11. duben 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Marc Chagall: Narozeniny 1915

Příběh nezadržitelné doby, ve které není dobrých rozhodnutí. Životní osud olomoucké židovské rodiny na sklonku světové války, kdy vznikal nový stát.

Účinkují: Kristýna Krajíčková, Ivan Dejmal, Olga Kaštická-Zimmermannová, Ladislav Kolář, Milan Holenda, Jan Ťoupalík, Kateřina Veselá, Václav Bahník, Marek Pešl, Petr Vaněk, Jaroslav Krejčí, Josef Bartoň a další
Připravili: Klára Novotná, Martin Velíšek
Dramaturgie: Iryna Shkaruba
Zvukový mistr: Zdeněk Prchlík
Hudba: Kristýna Znamenáčková (klavír)
Režie: Tomáš Soldán
Premiéra: 27. 10. 2018
Produkce: Tereza Tichá

Jako by se jich vzdálený krvavý konflikt ani netýkal – návštěvníci olomoucké kavárny Maya přišli dnes večer obdivovat koncert talentované slečny Esther. V prvních tónech klavíru se však začne odvíjet příběh, který nakonec spojí oběti i přeživší jedné světové války dohromady.

Původní dramatický seriál Podobenka se inspiroval osudy skutečné rodiny Mayových, kteří se zasloužili o velkou proměnu olomoucké čtvrti Hejčín. Přibližuje atmosféru plnou ztrát i nabývání, kdy staří hrdinové mizí a místo nich se objevují hrdinové noví.

Příběh sleduje osudy továrníka Alberta Maye, majitele rodinné čokoládovny, prudkého šéfa, který se vyrovnává s úbytkem zakázek během války. Jeho dcery Esther, nadané pianistky, jíž z fronty píše její milý Martin. A Moritze, Albertova syna, který svého otce zklamal.

Olomoucká synagoga na dobové pohlednici

Poslouchejte živě ve vysílání Českého rozhlasu Dvojky anebo ještě týden po odvysílání zdarma na jejím webu. Stránka Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly můžete najít ke stažení na webu Radioteka.cz. Další audioknihy zdarma najdete na portálu mujRozhlas.

Spustit audio

Související

  • Jak přežít karanténu? Máme pro vás tipy k poslechu

    Probrali jsme se za vás archivem a vytipovali jsme to nejlepší. Najdete tu nečekané chuťovky pro fanoušky Historie zločinu, milovníky Toulek českou minulostí a dalších.

  • Příběhy 1. světové války

    Minisérie dokumentů mapující 12 lidských osudů ve válečných letech 1914–1918 tak, jak je zachytily dopisy nebo deníky. Připraveno ke 100. výročí první světové války.

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?