„Mám velkou spotřebu pohádkových postav.“ Zdeněk Troška u Adély Gondíkové

22. leden 2020

Nedávno měla premiéru jeho devátá pohádka Zakleté pírko. Jako svého prvního hosta si ho proto do Blízkých setkání pozvala nová moderátorská posila Dvojky Adéla Gondíková.

„Lidé mi říkají, že jsem natočil krásnou českou klasickou pohádku. Ta musí být poetická, milá a líbezná. Jednoduchý příběh, kde dobro vždy zvítězí nad zlem. Mám ale velkou spotřebu pohádkových postav,“ vysvětluje Zdeněk Troška. Mladé zajímavé herce hledá na konkurzech.

Vodník nebo čert

V té poslední Zakleté pírko hraje vodníka Lukáš Pavlásek. „Zahlídl jsem ho a říkal si, že je to vodník jako vymalovanej, oči jako žába, jen jsme ho trochu zazelenili a byl úžasnej,“ vysvětluje Adéle Gondíkové v Blízkých setkáních.

Troška je velký milovník pohádek. Sbírá je už od dětství. Ve svých filmech se inspiruje krajem svého dětství. „V jižních Čechách jsou všude rybníky a mlýny. U každého je vodník nebo tam straší čert, když je mlýn opuštěný. To jsou moje oblíbené postavičky.“

Jak si vybírá herce do svých pohádkových postav? Co dělá rád, když je sám? Chystá jubilejní desátou pohádku?

autoři: Adéla Gondíková , mis

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová