Při natáčení Anděla Páně 2 zafungovala vyšší moc, připouští režisér Jiří Strach
Co ho přimělo čekat na natáčení Dvojky tak dlouho? A co pomohlo, že se natáčení naopak neprotáhlo?
Na správný scénář pokračování Anděla Páně čekal několik let. „Umím čekat. Člověku v mé profesi ani nic jiného nezbývá. Musím počkat, až se seženou peníze, až budou mít čas herci, které chci... Na dobrý výsledek si umím počkat dlouho. Teď, když se dívám na čísla návštěvnosti, už jsem klidnější.“
Hvězdy a přímluva tam nahoře
O JIřím Strachovi se říká, že má „tam nahoře“ dobrého přímluvce. „Když jsme 17. února potřebovali natočit zimní krajinu, tak vládlo jaro. Ve čtyři ráno začalo sněžit a celá Šumava byla bílá. Ve čtyři odpoledne padla poslední vločka a zase to odtálo.“ Možná za jeho dobrými konexemi „nahoře“ může fakt, že je laickým členem 3. řádu sv. Dominika.
Co ho na dominikánech láká? „Je to jedna z nejdemokratičtějších institucí v církvi. Tam se kombinuje velká vzdělanost a umění bojovat slovem a argumenty.“ Diskutuje tedy na place s herci? „S těmi mými hvězdami by to ani nijak nešlo. Ještě než se postavíme na plac, tak se nad scénářem i pohádáme. Ale na plac přijdeme svorni.“
Vzorem byl režisér Zdeněk Sirový
Pro režírování se Strach rozhodl, když potkal režiséra Zdeňka Sirového. „Točili jsme film Cesta na jihozápad. Mně bylo kolem 15 a herectví mě přestávalo bavit. Chtěl jsem stát za kamerou. Já bych na divadle i před kamerou neměl mezi špičkovými herci co dělat.“ Nešel ale na konzervatoř.
Filmy Jiřího Stracha
- jako herce: Bylo nás pět, Smrt krásných srnců, Zdivočelá země
- jako režiséra: Operace Silver A, Ďáblova lest, Anděl Páně
„Měl jsem to štěstí, že jsem už kolem 11 let hrál ve filmu a viděl jsem špičkové herce i režiséry. Když jsme točili Smrt krásných srnců, tak mi Karel Kachyňa v mých 12 letech vykal. Šel na to chytře. Dal mi takový dospělácký punc a na mě tak byla naložena odpovědnost, že ho nesmím zklamat.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.