Malá abeceda zavařování

17. září 2013
Rada pro tento den

Připomeňme si několik základních pravidel domácího zavařování ve chvíli, kdy je čas na zpracování podzimní úrody.

Zavíčkovaná sklenička se ohřívá na teplotu ideálně kolem 85 °C ve vodě nebo v páře. Díky tomu je obsah chráněn před mikroorganismy a tudíž i před zkažením. Ze sklenice je při vysoké teplotě vytlačen přebytečný vzduch, díky čemuž po ochlazení vznikne podtlak, který drží víčko. Potravina zbavená mikroorganismů a jejich zárodků je tak navíc uchována ve vzduchotěsném prostředí.

Postup
Sklenice a víčka umyjeme, vyvaříme a necháme okapat.
Naplněné sklenice vyskládáme na dno zavařovacího hrnce. Chceme-li zavařovat v páře, nalijeme vodu jen pod sklenice. Při zavařování ve vodě zalijeme sklenice do čtvrtiny až poloviny. Hrnec přiklopíme poklicí a vodu rychle ohřejem na teplotu 85°C – sledujeme ji se na speciálním teploměru určeném k zavařování.
Zavařené sklenice vyložíme na podložku, která nesmí být studená, aby nepraskly.

Další varianta?
Je jí zavařovaný materiál zahřát na minimálně 85°C, při této teplotě míchat podle potřeby a surovin 10-20 minut a poté ho horký rychle nalít do nahřátých sklenic, ty okamžitě uzavřít a obrátit dnem vzhůru. Sklenice musí být samozřejmě vyvařené, účinné je rovněž vypláchnutí troškou vysokoprocentního alkoholu. Takto lze marmeládu připravovat také v domácí pekárně s programem pro zahřívání a míchání ovoce. Zavařovat lze i v troubě. Sterilace z ovoce a zeleniny odstraní část vitamínů, enzymy i další prospěšné látky.

Další informace najdete v internetovém Receptáři na webu www.iReceptar.cz

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.