Madame de Pompadour. Nebyla bezcitnou kariéristkou, vždy oplácela laskavostí
Jeanne-Antoinette Poisson, později Madame de Pompadour se narodila 29. prosince 1721, tedy přesně před třemi sty lety. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.
Pocházela z nízkých poměrů, její matka působila jako kurtizána, otec byl měšťanský obchodník. Její cílevědomost a společenská obratnost jí však dovolily stoupat po společenském žebříčku závratnou rychlostí.
Díky výhodnému sňatku se nejprve stala členkou nižší šlechty a nakonec se jí povedlo ohromit i samotného krále Ludvíka XV. Stala se jeho milenkou a blízkou přítelkyní. Navzdory její nevalné pověsti v rámci královského dvora se nejednalo o bezcitnou kariéristku. O své blízké se patřičně starala a vždy oplácela laskavosti.
V divadle pro krále sama hrála
Využívala svého vlivu na krále, pro který si jí chtěli naklonit různí diplomaté a státníci. Působením na vnitrostátní i zahraniční politiku se stala první dámou Francie. Byla to také nadaná umělkyně, pro pobavení krále pořádala hostiny a divadelní představení, ve kterých sama hrála.
A protože během svého života získala velké bohatství, štědře podporovala jak umělce, tak vědce. I když byla za svého života mezi lidem značně neoblíbená, důležité místo ve francouzské historii jí nikdo nemůže upírat.
Další Příběhy z kalendáře budou patřit výtvarníkovi, který divákům představil Broučky.
V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.
Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače
Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.
Související
-
Příběhy slavných: Giacomo Casanova
„Věřte, že jsem žil jako filozof a umírám jako křesťan.“ Kněz, spisovatel, intrikán, špion a diplomat, známý především svými styky. Jeden neuvěřitelný život jak z románu.
-
Proč se říká „svůdník jako Casanova“?
Jméno slavného Itala se stalo synonymem pro záletníka, sukničkáře, svůdce, ctitele žen a milovníka všech rozkoší, které život nabízí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.