Madame de Pompadour. Nebyla bezcitnou kariéristkou, vždy oplácela laskavostí

29. prosinec 2021

Jeanne-Antoinette Poisson, později Madame de Pompadour se narodila 29. prosince 1721, tedy přesně před třemi sty lety. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Pocházela z nízkých poměrů, její matka působila jako kurtizána, otec byl měšťanský obchodník. Její cílevědomost a společenská obratnost jí však dovolily stoupat po společenském žebříčku závratnou rychlostí.

Díky výhodnému sňatku se nejprve stala členkou nižší šlechty a nakonec se jí povedlo ohromit i samotného krále Ludvíka XV. Stala se jeho milenkou a blízkou přítelkyní. Navzdory její nevalné pověsti v rámci královského dvora se nejednalo o bezcitnou kariéristku. O své blízké se patřičně starala a vždy oplácela laskavosti.

V divadle pro krále sama hrála

Využívala svého vlivu na krále, pro který si jí chtěli naklonit různí diplomaté a státníci. Působením na vnitrostátní i zahraniční politiku se stala první dámou Francie. Byla to také nadaná umělkyně, pro pobavení krále pořádala hostiny a divadelní představení, ve kterých sama hrála.

A protože během svého života získala velké bohatství, štědře podporovala jak umělce, tak vědce. I když byla za svého života mezi lidem značně neoblíbená, důležité místo ve francouzské historii jí nikdo nemůže upírat.

Další Příběhy z kalendáře budou patřit výtvarníkovi, který divákům představil Broučky.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

autoři: Jan Kovařík , Monika Valentová , Vojtěch Nebeský
Spustit audio

Související