Luděk Marold. Malíř, jemuž se stala osudná bitva u Lipan
Luděk Marold se narodil 7. srpna 1865. Do oblasti výtvarného umění vstoupil v podstatě náhodou. Původně se v duchu rodinné tradice připravoval na vojenskou kariéru. Když pak ale neudělal zkoušky, zvolil si Akademii výtvarných umění víceméně z nouze. Neměl žádný vyhraněný zájem, kromě toho, že rád kreslil. Už první rok na škole ho ale dokonale otrávil. Povinné kreslení sádrových odlitků ho nekonečně nudilo. Lákal ho svěží barvitý život, a ten se odehrával v ulicích.
Odešel proto na akademii do Mnichova a odtud – znovu přes Prahu – na státní stipendium do Paříže. I zdejší výuka u věhlasného profesora Gallanda ho ale zklamala. Po šesti měsících na stipendium rezignoval a začal se živit sám – časopiseckou a knižní ilustrací.
V oboru se rychle prosadil a jeho věhlas se z Francie přelil až do Prahy, která začala bojovat o jeho přízeň. Tím, co ho domů nakonec přilákalo, byla zakázka na panorama Bitvy u Lipan. Zatímco podobná panoramata rozsetá po Evropě vznikala roky, Marold na to dostal 127 dní. Zakázku odevzdal včas; trvalým přepínáním si však zničil zdraví a o půl roku později zemřel na tyfus.
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
923. schůzka: Kreslíř jistého pohledu, vidící a filosofující, aniž by o tom věděl
Tyto Toulky věnujeme muži, o němž jeden jeho francouzský kolega, malíř, pronesl tato slova: „Je to kreslíř jistého pohledu, vidící a filosofující, aniž by o tom věděl.“
-
Vincent van Gogh. Malíř slunečnic s rozervanou duší
Vincent van Gogh se narodil 30. března 1853. Zemřel roku 1890 kousek od Paříže v městečku Auvres-sur-Oise v hostinci Ravoux na následky střelného zranění v 37 letech.
-
Rembrand. Byl fascinován stářím a své modely hledal ve starobincích
Holandský malíř Rembrandt se narodil 15. července. V počátcích své tvorby byl fascinován stářím a modely pro své obrazy hledal ve starobincích.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.