Vincent van Gogh. Malíř slunečnic s rozervanou duší
Vincent van Gogh se narodil 30. března 1853. Zemřel roku 1890 kousek od Paříže v městečku Auvres-sur-Oise v hostinci Ravoux na následky střelného zranění v sedmatřiceti letech. Malíř, který za svého života prodal jen jeden jediný obraz a neustále balancoval na samé hranici bídy a živoření, se po své smrti stal jedním z nejslavnějších umělců všech dob.
Jeho životní cesta vedla z nizozemského Zundertu přes opulentní jihofrancouzské Arles, pařížský Montmartre a psychiatrickou kliniku v Saint-Rémy-de-Provence až do pitoreskního městečka u řeky Oise, kam se jednoho dne vrátil z prací v plenéru vážně zraněn.
Teorií o Vincentově smrti je dnes celá řada, ovšem jisté je, že po sobě zanechal dílo téměř nevyčíslitelné hodnoty. Kdo by neznal van Goghovy slunečnice nebo jeho slavné autoportréty?
Související
-
Ztmavnou van Goghovy slunečnice?
Představa, že van Goghovy Slunečnice zhnědnou, děsí světová muzea, znalce umění i veřejnost a budí zájem přírodovědců.
-
Snímek, který uměleckým způsobem maluje život Vincenta Van Gogha
Jsou filmy, které slupneme je jak malinu. Na jiné třeba není chuť, ale pak jsme rádi, že jsme si je pustili. Řeč je o snímku S láskou Vincent. Více kouč Marian Jelínek.
-
Zajímá mě spousta věcí. Třeba kam dal van Gogh uříznuté ucho, přiblížil svoji novou knížku Karel Šíp
Do hrobu si to nevemu. Tak se jmenuje nová kniha moderátora Karla Šípa, kterou představil v Radiocafé.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.