Louis Pasteur poprvé vyzkoušel pasterizaci. Původně měla zabránit octovatění vína na lodích
Dnešní výročí připomíná proces, díky němuž nezkysne mléko ani pivo nebo nezoctovatí víno. Má ho na svědomí jeden z největších chemiků historie. Louis Pasteur byl mimořádně pracovitý a zvídavý. Většinu života trávil v laboratoři. Nebyl by ale ničím bez své ženy, která mu coby dcera rektora univerzity dělala asistentku. Původně byla pasterace nebo pasterizace vyvinuta na objednávku francouzského válečného loďstva pro zamezení octovatění vína. Brzy se ujala i u dalších komodit.
Louise Pasteur objevil nejen proces pasterace – tedy zahřátí tekutin na určitou teplotu, aby se v nich zničily škodlivé bakterie. Vyvrátil i teorii o samoplození a vyřešil bourcový mor, který ohrožoval úrodu bavlny. Naprosto zásadním objevem se ale stalo očkování. Je to Louis Pasteur, díky němuž se náš život téměř zdvojnásobil.
V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.
Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače
Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.
Související
-
Muž, který porazil vzteklinu. Příběhy slavných: Louis Pasteur
Pasteur znamená pastýř. Jeho předci byli zemědělci, mlynáři a koželuhové. Díky němu pijeme pasterované mléko a umíme vyléčit vzteklinu. V hlavní roli Ladislav Frej.
-
Meteor o novém druhu člověka, pasterizaci a levácích a pravácích
01:16 Objeven nový druh člověka! 14:06 Zrod pasterizace 19:00 Problém největšího radioteleskopu světa 29:43 Ptačí hnízda odolají větru 43:09 Čím se liší leváci a praváci?
-
Alexander Fleming. Zkoumal slzy, rýmu i plíseň na starých botách. Penicilin objevil díky dědictví
Když se řekne plíseň, jen málokdo si představí něco úžasného. Jakmile však ke slovu plíseň dodáme slovo „penicilin“, vyslovíme ho jistě s mnohem větším respektem.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.