„Lidé žijí životy seriálových postav a nemají čas na to, aby žili svoje,“ myslí si scenárista Adamec

21. červenec 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Halina Pawlowská a Jan Flaška (Pokračování za chvilku živě ze Světa knihy 2019)

Je autorem scénářů k několika filmům, seriálu, krátkým komediím, pohádkám i Večerníčkům. S Halinou Pawlowskou Miroslav Adamec vzpomínal na společné literární mládí a probrali i pocity scenáristy po zhlédnutí vlastního filmu.

Lidé žijí životy seriálových postav a nemají čas na to, aby žili svoje životy. A jestliže o nich chci psát, musím je z letargie vyburcovat,“ tvrdí Miroslav Adamec.

Proto vyvolávám trapné chvíle, snažím se být provokativní a zanechávat po sobě nejenom uhlíkovou stopu. A těším se, že z toho budou okamžiky, které literárně zpracuju. To je povinnost autora – neprocházet nepozorován a vytvářet trapné situace.“

K čemu přirovnává psaní detektivek a proč je jich v dnešní televizní produkci tolik? I na to se Halina Pawlowská zeptala svého kolegy a kamaráda Miroslava Adamce. Poslechněte si celý rozhovor ze záznamu.

Speciál Haliny Pawlowské Pokračování za chvilku: Co Čech, to Němcová poslouchejte v premiéře ve vysílání Českého rozhlasu Dvojky každý den po 12:00 anebo v repríze po 20:00. Každý díl najdete ještě týden po odvysílání na stránce pořadu zdarma. Díly nejsou ke stažení.

autoři: Halina Pawlowská , and
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...