Lichořeřišnice dokáže zabít streptokoky a stafylokoky

6. listopad 2012

Víte, jak používat léčivou bylinu pazvonek chloupkatý a lichořeřišnici větší?

Pazvonek chloupkatý
(Codonopsis pilosula)
je víceletá liánovitá bylina pocházející z Číny, která se u nás celkem dobře pěstuje. Léčebně se užívá kořen tříletých rostlin nebo nať. Kořen pomáhá při chronické únavě, sníženém pohlavním pudu, hypertenzi, vyčerpání organismu po chirurgickém zákroku, zlepšuje stavy po chemoterapii a ozařování u rakoviny, diabetu 2. typu, astmatu, zánětu ledvin, anemii (zvyšuje počet červených krvinek), při leukemii (snižuje počet leukocytů). Užívá se odvar z 10–30 g kořenů ve dvou dávkách na lačno nebo ve formě lihové tinktury. Výroba tinktury: do 1 litru 60% lékárenského etanolu dáme 100 g suchých kořenů, necháme 4 týdny louhovat, poté tinkturu přecedíme a uložíme do tmavých sklenic na chladné místo. Užíváme 1 lžíci 2x denně na lačno.

Lichořeřišnice větší
(Tropaeolum majus)
je jednoletá plazivá léčivka krásně kvetoucí žlutými nebo oranžovými květy, kterou u nás pěstujeme spíš na okrasu. Přitom léčivá je celá rostlina, tedy listy, květy i semena. V době vegetace lichořeřišnice poslouží i jako lahůdková zelenina s vysokým obsahem vitaminu C s chutí podobnou ředkvičce. Ke konci vegetace před příchodem prvních mrazíků z ní můžeme vyrobit lihovou tinkturu. Na tinkturu použijeme 40% lékárnický etanol, do kterého ponoříme (v poměru 5 dílů etanolu na 1 díl byliny) jemně nařezané listy, květy i semena a necháme 5 týdnů uležet. Poté vše přecedíme a tinkturu uložíme do láhví z tmavého skla do chladna. Při zdravotních potížích užíváme 1 čajovou lžičku až 3x denně, také můžeme tinkturu přidávat do čajů např. ledvinových. Tato léčivka má silné antibiotické účinky. Při nachlazení, chřipkách či bolestech v krku zabíjí streptokoky a stafylokoky. V žaludku likviduje bakterii Helicobacter pylori, která je často původcem žaludečních vředů, v ledvinách a močovém měchýři ničí bakterii Escherichia coli, která způsobuje nepříjemné záněty.

Další podrobnosti najdete v listopadovém časopisu Receptář.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.