Lenka Filipová: Keltské balady mají duchovní rozměr a krásně se mi zpívají
Po dlouhých patnácti letech vydává Lenka Filipová nové album, nese název Oppidum. Deska přináší nové interpretace staré keltské muziky, respektive písní skotského nebo bretaňského folkloru.
„Ráda se učím nové věci. Jak jsem se seznámila s keltskou muzikou, tak mě nejvíce oslovily keltské balady, které mají takový duchovní rozměr a krásně se mi zpívají,“ vysvětluje Lenka Filipová, jak se dostala k tomu, že natočila album keltských písní.
Keltská muzika je podle ní velmi emoční. „Je to naplňující, má to zajímavé vibrace a to mě velmi oslovilo,“ vypráví Lenka Filipová.
Jak slavila stoleté výročí Československa? Napadlo ji někdy dříve, že by zpívala v jiném jazyce, než je čeština? Jak vzpomíná na Karla Zicha? Jak se seznámila s keltskou muzikou?
Související
-
Na návštěvě u Lenky Filipové
Únor otvírá sobota a Tobogan ho zahájí návštěvou u kytaristky a zpěvačky Lenky Filipové.
-
Kytara údajně není příliš ženský nástroj a Lenka Filipová je...
Naším dnešním (26. dubna) hostem byla žena s holčičí duší, populární zpěvačka a autorka hudby, jejíž skladby se staly velkými a trvalými hity.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.