Které rostliny vybrat do bílých kompozic?
Už staří Peršané s oblibou budovali noční zahrady s bílými prvky. Zahrady s bílými květy či jinými částmi rostlin bývaly součástí klášterních areálů.
Bílé lilie, konvalinky či hvozdíky se objevují na náboženských obrazech jako symbol čistoty a nevinnosti. Svého času se bílá zabydlela v královských zahradách.
O bílou kompozici zahradního zákoutí se však mohou pokusit i majitelé současných zahrad a zahrádek
Bílá přidá místu romantické kouzlo, podpoří jeho klid i výtvarnou hodnotu. Kdo rád cvičí jógu nebo tai–či, nenajde lepší místo, než je trávník v bílém zákoutí. Bílá je působivá také v noci, zejména v měsíčním svitu. Bílé květy, lavičky či bělavá kůra stromů pak představují magickou podívanou. V bílém zákoutí najdou místo květy, ale i stromy se světlou kůrou a rostliny s bíle panašovanými listy. Efekt umocní stříbrně zbarvené druhy.
Ze stromů se hodí bříza papírovitá (Betula papyrifera), jabloně (Malus), platan javorolistý (Platanus x acerifolia), třešně (Prunus), jeřáb muk (Sorbus aria)
Mezi listnatými keři vybereme
pustoryl (Phyladelphus), magnolii (Magnolia), kalinu (Viburnum), tavolník (Spiraea x vanhouttei, Spiraea nipponica ´Snowmound´ aj.), tavolníkovec jeřábolistý (Sorbaria sorbifolia), hortenzii (Hydrangea), trojpuk (Deutzia), růži (Rosa), pivoňku křovitou (Paeonia suffruticosa), svídu bílou (Cornus alba ‚Argenteomarginata‘), pěnišník (Rhododendron).
Z popínavých dřevin se nabízejí
vistárie čínská (Wisteria), plamének (Clematis), z trvalek čechrava (Astilbe), udatna lesní (Aruncus dioicus), náprstník (Digitalis purpurea ´Album´), plaménka (Phlox subulata, Phlox paniculata), šáter latnatý (Gypsophila paniculata), pryšec (Euphorbia myrsinites aj.), hosta (Funkie), z cibulnatých a hlíznatých rostlin kosatec (Iris ´White City), lilie královská (Lilium regale), konvalinka (Convallaria majalis), narcis bílý (Narcissus poeticus, mezi letničkami a dvouletkami bělostí zazáří kopretina (Argyranthemum frutescents), netýkavka balzamína (Impatiens x hybridy), všelicha (Brachycome iberidifolia, Brachycome multifida), topolovka (Alcea rosea), tabák křídlatý (Nicotiana alata), luštěnice trnitá (Cleome hassleriana).
Další informace najdete v internetovém Receptáři na webu www.iReceptar.cz.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.