Kouzelný lék? Původní imunitní systém
Původní imunitní systém byl vývojovým předchůdcem dnešního. Doc. Petr Svoboda z Ústavu molekulární genetiky AV ČR se ho pokouší probudit. Mohl by nás zbavit některých chorob.
Imunitní systémy jsou dva. Ten starší byl u člověka nahrazen, ale dodnes ho mají jednodušší formy života.
I u jednoduších organismů, jako jsou rostliny nebo bezobratlí, funguje druh imunitního systému: prastará forma vrozené imunity. Jak se liší od naší současné, si můžeme ukázat na příkladu obrany středověkého hradu.
Jako hrad
Představte si, že do našeho těla/hradu proniknou nepřátelé. Uvnitř hradu jsou hlídači, kteří jednoho z nich rozpoznají podle uniformy a zlikvidují ho. Pak najdou všechny ostatní stejně uniformované a taky je zničí.
Nový imunitní systém reaguje na nepřátele v hradu tak, že první, kdo nepřítele uvidí, vyhlásí poplach a hrad se uzavře. Všechna okna, dveře, brány, celý hrad se umrtví a přestane pracovat.
Když je přesila veliká, spustí hrad autodestrukci. Celý se vyhodí do vzduchu a zabije co nejvíce nepřátel, aby měly čas reagovat i jiné hrady.
Nobelova cena
Příroda měla jistě velmi pádný důvod, proč se nám imunitní systém vyvinul z toho původního na dnešní. Naše nová imunita je účinnější, protože nastupuje ve dvou vlnách.
Nejprve je to vlna vrozené imunity a pak té získané. O původním prastarém imunitním systému, který mají dodnes bezobratlí, se nevědělo až do roku 1998. V roce 2006 byla za jeho objev udělena Nobelova cena.
Prastarý imunitní systém u myší
My, savci, v sobě ten starý imunitní systém stále máme. Petr Svoboda z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd byl u toho, když se ho podařilo prokázat v buňce vajíčka myši.
Teď pracuje na tom, aby měly myši tento imunitní systém vysoce aktivní i v jiných buňkách než ve vajíčku. Hledá způsoby, jak ho aktivovat.
Šlo by to i u člověka?
Teoreticky by princip měl jít aplikovat i na člověka. Ale tak daleko ještě nejsme. Odborníci ani nevědí, co aktivace starého imunitního systému v organismu způsobí.
Zatím se zkoumá, jaký dopad bude mít na zdraví myši aktivace imunitního systému. To ukáže, které buňky a tkáně je možné léčit a které viry na to jsou citlivé. V této chvíli je vše ve stavu zkoumání, ale uvidíme, jaký dopad bude mít aktivace na lidský organismus a jestli to posílí imunitní odpověď.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.