Koupel v odvaru z květů růže pomáhá snižovat horečku

Růže "Super star" velkokvětá
Růže "Super star" velkokvětá
Pro dnešní den jsme vybrali rady bylináře Vládi Vytáska, jak používat léčivou bylinu růži stolistou.

Tato růže se v minulém a předminulém století pěstovala téměř v každé zahrádce, nyní upadla v zapomnění
Snad proto, že kvete jen v červnu, tedy pouze jeden měsíc v roce, a pro svoji velikost se nevejde do menších zahrádek. Netvoří šípky, rozmnožuje se pouze odkopky a dřevitými řízky. Ze všech růží má nejsilnější vůni a jako jedna z mála přežila letošní únorové holomrazy.

Růžový olej
V Bulharsku se z okvětních lístků této růže a růže damašské lisuje vzácný olej, léčebně ji ve Francii nejvíce využíval bylinář Maurice Mességue a v Rusku bylinářka Nina Kovaleva. Léčebné využití je velmi široké. Růže obsahuje antivirové látky, které pomáhají při astmatu, chřipce, rýmě a nachlazení.

Další léčebné účinky
Růže dále zastavuje průjem, snižuje hladinu cukru v krvi, udržuje správnou hladinu cholesterolu, harmonizuje centrální nervový systém (působí tedy proti depresi a smutku), pozitivně působí proti nespavosti, ochraňuje játra, tonizuje organismus, optimalizuje složení střevní mikroflóry a nezanedbatelný účinek má i při léčení žaludečních a dvanáctníkových vředů. Užíváme květ ve formě nálevu, při průjmech a pro vnější použití si připravíme krátkodobý odvar.
Koupel v odvaru z květů růže pomáhá snižovat horečku, ulevuje při revmatických obtížích a namožených svalech. Sušené okvětní lístky růže stolisté jsou velmi vhodné do směsí: například na deprese ji kombinujeme se šantou kočičí citronovou a s meduňkou, při namožených nebo jinak oslabených hlasivkách kloktáme odvarem ze směsi růže s řepíkem lékařským a se šalvějí v poměru 3 díly růže, 3 díly řepíku a jeden díl šalvěje.

Další podrobnosti najdete v prosincovém časopisu Receptář.