Kostel v Mostě. Jeho transport o 841 metrů se plánoval mnoho let

Přesun kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě skončil 27. října 1975. Historie této památky sahá do 13. století. Na základech raně gotické baziliky, kterou roku 1515 zničil požár, vyrostl nový kostel v renesančním stylu. V druhé polovině 20. století se v podkrušnohoří naplno rozjela těžba hnědého uhlí a té ustupovala i lidská sídla. Největší demoliční akcí byla likvidace starého města Most. Jedinou památkou, která po něm zůstala, je právě kostel Nanebevzetí Panny Marie.

Jeho transport o 841 metrů se plánoval mnoho let. Stavaři budovu odstrojili takzvaně na cihlu a zajistili ocelovými konstrukcemi a betonovým věncem. 12 tisíc tun těžký náklad pak po čtyřech kolejnicích přepravilo 53 speciálních podvozků.

Náklad se pohyboval nepřetržitou rychlostí 1,2 až 3,2 centimetrů za minutu a do pohybu ho uvádělo 8 hydraulických ramen, která těleso zezadu tlačila a vpředu brzdila. Do cíle určení kostel dorazil 27. října 1975 v 8 hodin a 52 minuty. Víc než 10 let pak trvala renovace stavby. Kostel byl znovu vysvěcen až v roce 1993.

Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas

Spustit audio

Související