Komáři a klíšťata jdou jen na někoho. Rozhoduje „šikovný mikrobiom“, tvrdí parazitolog Julius Lukeš

19. duben 2022

„Mikrobiom je soubor všech bakterií v lidském těle, najdeme ho na kůži, v plicích, ve střevech. Každý člověk ho má jedinečný, stejně jako DNA,“ vysvětluje profesor Julius Lukeš, přední český parazitolog v Blízkých setkáních. Jak starý je objev mikrobiomu? Jaký vliv mají antibiotika na střevní mikrobiom? A lze ho i darovat? Na tyto a další otázky si poslechněte odpovědi v audiozáznamu.

S mikrobiomem se nerodíme, dědíme ho po matce. „Nejlepší je přirozený porod, protože když se narodíte císařským řezem, nezískáte ho přirozenou cestou,“ tvrdí profesor Lukeš. „Proto se dnes již přistupuje k tomu, že po porodu císařem se stěrem z matčina těla tamponem přenáší na novorozence. Stojí to asi korunu za tampón a dítě získává přirozenou ochranu.“

Šikovný kožní mikrobiom

„Zajímavý je třeba kožní mikrobiom,“ myslí si Julius Lukeš. „Všimněte si, že na někoho jdou komáři nebo klíšťata, a druhý nemá za sezónu ani jedno. Naše bakterie totiž vydávají určité látky a signály, které hmyz dokáže svými senzory zachytit. A když má někdo takzvaný šikovný mikrobiom, tak ho hmyz necítí,“ uzavírá parazitolog Julius Lukeš.

autoři: Tereza Kostková , mis
Spustit audio

Související