Kolik sacharidů a masa by měla obsahovat přírodní domácí strava psů a koček?
K dobrému zdraví a dosažení vysokého věku v dobré kondici potřebují psi a kočky bílkoviny živočišného původu, tedy maso a kosti.
Měly by tvořit polovinu až dvě třetiny zvířecí stravy. Maso lze podávat syrové i vařené.
To syrové by mělo být uchováváno v mrazáku o teplotě alespoň –18 °C, aby nepřežili paraziti. Má tu výhodu, že obsahuje enzymy, které jsou životně důležité nejen pro zdravé trávicí ústrojí zvířete, ale i pro celý jeho imunitní systém. Vařením se enzymy zničí.
Pozor na kosti
Syrovým masem lze krmit bez obav i s kostmi, kdežto kosti vařené (zvápenatělé a ztvrdlé) se nedoporučují. Třeba rybí kosti se tepelnou úpravou stávají nebezpečnými.
Sacharidy dodávají energii a chrání buňky
Sacharidy proto mají tvořit třetinu denní dávky krmné směsi. Ideální jsou ovesné vločky. Díky křemíku zesilují kosti. Jsou navíc vhodné i pro psy s citlivým zažíváním nebo pro alergická zvířata. Vločky podávejte spařené vroucí vodou (nechte několik minut odstát) nebo mírně povařené, stačí čtvrt až polovina hrnku na 15–20 kg hmotnosti zvířete.
Co na nemoci?
Hnědá, celozrnná rýže je ideální součástí stravy nemocných zvířat během rekonvalescence. Pohanka čistí střeva a zvyšuje chuť k jídlu. Jáhly mohou nahrazovat pohanku především v létě.
Těstoviny a bílá rýže by neměly být zkrmovány často, protože jejich nutriční hodnota je nízká. Jsou to zjednodušeně řečeno takzvané prázdné kalorie. Suroviny, které jsou zdrojem sacharidů, musejí projít tepelnou úpravou, aby zvíře mohlo využít obsažené živiny.
Další informace najdete na www.iReceptar.cz.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.