Klára Vlasáková: Nejpříšernější dítě

6. říjen 2019

Příběh o podivné soutěži, kritickém stavu planety Země a cestě do vesmíru. Uslyšíte Petra Stacha, Martina Dejdara či Ondřeje Brouska. Poslouchejte do neděle 13. října 2019.

Už jste někdy slyšeli o soutěži o nejpříšernější dítě? Přihlásit se do ní můžeúplně každý, ale do samotného finále se dostanou jen ti nejošklivější a nejméně nadaní! Zpíváte falešně? Neumíte tancovat? Jste příliš tlustí, moc hubení nebo máte na čele obrovské červené pupínky? Možná se stanete vítězem právě vy!

Odměnou bude nejenom celoživotní plat pro celou vaši rodinu, ale také tajemná a dobrodružná výprava! Kam? To se dočtete v obchodních podmínkách, které jsou ve smlouvě napsané opravdu malým písmem! Jen dodáme, že celou soutěž sponzoruje bohatý podnikatel, pan Agama, jenž vlastní 90 % celosvětového bohatství. Děkujeme!

Pohled autorky

„Agama je typem byznysmena odtrženého od reality lidí, kteří neměli takové štěstí jako on. Neustále hromadí majetek a stará se jen o peníze. Až v momentě, kdy zjistí, že i kvůli němu se z planety stává neobyvatelné místo, začne celou situaci nějak řešit. Ve svých úvahách se ale opět zabývá hlavně sebou – svým bezpečím, svým prospěchem,“ říká autorka pohádky Klára Vlasáková, kterou vždy fascinovaly talentové televizní soutěže.

„Zajímaly mě všechny ty pečlivě odvyprávěné, často nakašírované příběhy a předem nacvičené situace, co se ale tváří jako autentické. Pochopila bych ještě, proč se lidé do soutěží hlásí – je to příležitost, jak zazářit a alespoň na chvíli se proslavit. Podivnější ale je, proč se na takové pořady díváme. Možná je v tom touha prožít se soutěžícími přehledné a jednoduché příběhy s dobrým koncem. Možná je chceme prožít tak moc, že se i vědomě necháváme klamat.“

Zachrání Stela planetu?

Soutěží však celá rozhlasová pohádka pouze začíná, mnohem důležitějšími tématy jsou v ní záchrana Země, hledání nové obyvatelné planety a především sobeckost a bezohlednost pana Agamy v kontrastu s upřímností a obětavostí hlavní hrdinky Stely. Tu do bizarní soutěže přihlásili její po penězích toužící rodiče. Dokáže tato jedenáctiletá dívka zachránit sebe, pana Agamu a také celou planetu?

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Účinkují: Alice Luise Bransten (Stela), Petr Stach (pan Agama), Martin Dejdar (moderátor), Alena Štréblová (Adriana), Matěj Havelka (Viktor), Anna Klusáková (Ema), Renata Kubišová, Ondřej Brousek, Tomáš Pavelka Magdaléna Borová, Pavel Čeněk Vaculík, Lubor Šplíchal, Eva Burešová, Petr Buchta, Ladislava Poláková, Jitka Sedláčková, Dorota Tučková a Antonín Holoubek
Napsala: Klára Vlasáková
Dramaturgie: Lenka Veverková 
Hudební design: Martin Klusák
Zvuk: Radim Dlesk
Režie: Izabela Schenková
Premiéra: 7. října 2018

Spustit audio