Když začnete s lidmi brečet, ulevíte si. Fotku, která dokáže pomoct, ale neuděláte. Zrcadlo Jana Šibíka
Nejprve běh na dlouhé tratě, pak sbírání motýlů. Cesta Jana Šibíka k fotografování nebyla přímočará, dnes si bez fotoaparátu nedokáže svůj život představit. Jak se mu fotilo ve válečných zónách nebo v místech postižených přírodními a humanitárními katastrofami? Nakolik je podle něj důležité utvářet vztah s lidmi, které chce fotografovat? A co si myslí o pořizování fotek smartphony?
Zrcadlo poslouchejte každé úterý od 18:05 na Dvojce. Všechny díly potom najdete na webu Dvojky nebo v mobilní aplikaci mujRozhlas.
Související
-
Chtěl jsem ukázat tvrdý život na ulici, vypráví Jan Šibík o fotografování lidí v nouzovém stavu
Vylidněná města, zavřené obchody a restaurce. „Začal nouzový stav a já cítil, že musím fotit.“ Tak popisuje v Blízkých setkáních Jan Šibík vznik nové knihy.
-
Fotografka Štuková: Kyselinou popálené tváře? Zvyknout se na to nedá. Reportovat o tom ale má smysl
Těžkým sociálním a válečným tématům se jako fotografka věnuje už 17 let. Jak se Jarmila Štuková s viděnými traumaty vyrovnává? A na co si nikdy nezvykne?
-
Je to otřepaná fráze, ale mír je důležitý, je přesvědčená válečná novinářka Lenka Klicperová
„Chci zachytit válku na místě, to, jak působí na lidi. Pro nás, kdo žijeme v míru a nemáme o tom představu, je to důležité,“ přibližuje svoji práci v Blízkých setkáních.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.