„Když budete všude šůrovat, je to špatně,“ říká primářka infekční kliniky
Nepřehánějte to s hygienou, radila v Blízkých setkáních Terezy Kostkové primářka Kliniky infekčních, parazitálních a tropických nemocí na Bulovce Hana Roháčová.
„Běžná hygiena se pochopitelně dodržovat musí. Když přijdu domů, jdu si umýt ruce. Ale zlobí mě výroky typu: ničeho se nedotýkej, můžeš se nakazit. To jsou nesmyslné věci. Dítě si odmalička vytváří imunitní odpověď a když maminky šůrují všude, je to ke škodě věci,“ říká primářka Hana Roháčová s dodatkem, že jsme součástí přírody a nemůžeme existovat bez virů a parazitů.
Vedeme v klíšťové encefalitidě
S jarem začínají být aktivní klíšťata. „Česko je skutečně na klíšťata bohaté. Třeba v klíšťové encefalitidě jsme na špici Evropy, máme tu 25 procent všech případů. Přitom existuje očkování, ale Češi k němu mají rezervovaný přístup. Očkovaných je u nás čtvrtina, ale třeba v Rakousku začali očkovat plošně, a přidávají se Slovinci a Švýcaři.“
Co ji na medicíně a jejím oboru nejvíc baví? Bojí se, že by se mohla nakazit infekčním onemocněním? Proč je důležité očkovat proti meningitidě? Může klíště skočit ze stromu? Jaké má jako vášnivá zahradnice ráda květiny? Více uslyšíte ze záznamu.
Související
-
Máme zakořeněný strach z infekcí, proto jsme uvěřili v...
Vypravme se společně hluboko do minulosti – do starověku. Odtud pocházejí první doklady o tom, že se při léčení nemocných používaly byliny, které mají i dnes prokaz...
-
Češi podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě. Nikde nejste v bezpečí, varuje lékařka
Česká republika je v evropském žebříčku dlouhodobě na prvních místech ve výskytu onemocnění klíšťovou encefalitidou. Klíšťata u nás mají ideální podmínky pro život.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.