Když Adolf Hitler oslepl aneb Velká válka ve znamení chemické smrti
Fritz Haber byl geniální vědec, který snil o tom, že svou zemi zbaví přízraku hladu. Jeho vynález, jenž byl oceněn Nobelovou cenou, posloužil ale zároveň i k výrobě smrtící látky. Děsivé látky, která ve své době vyvolávala podobnou hrozbu jako dnes jaderná válka. Nebyl ovšem sám. Na vývoji smrtících plynů se podílely desítky dalších vědců. I proto se první světová válka, která zuřila mezi lety 1914 a 1918, stala i válkou chemickou. Poslechněte si pátrání Stanislava Motla.
Související
-
1189. schůzka: Bestiální krok: bojové plyny
Těžký, zelenožlutý mrak, který 22. dubna 1915 pomalu a nečekaně připlul od německých linií do francouzských a marockých zákopů, vybudovaných severně od zcela vybomb...
-
Uplynulo 100 let od prvního použití chemické zbraně. Němci vyzkoušeli chlor
Dnes je to přesně 100 let od prvního použití chemické zbraně. Německá armáda vyzkoušela u belgického města Ypry bojový plyn chlor. O dva roky později zde Němci použili plyn známý jako yperit.
-
Meteor o koupání v přírodě, jídle ze vzduchu a klokánčím Metuzalému
01:16 Jak se v přírodě koupat? 07:45 Jídlo ze vzduchu 15:00 Proč se papoušci dožívají vysokého věku? 23:18 Prašivka – nová celebrita zoo. Sherlock Holmes a vyděrači.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.