Kdy a jak vysazovat česnek?

11. listopad 2011
Rada pro tento den

O prospěšnosti česneku se dočteme v páteční (11. listopadu) Radě pro tento den.

Jezme česnek, je zdravý!
Základem je vždy kvalitní certifikovaná sadba. Mnozí prodejci nabízejí na pěstitelských výstavách tzv. sadbové česneky bez uvedení, o jakou odrůdu jde, a zda je certifikovaná. Těmto stánkům se obloukem vyhněte a vybírejte si jen sadbu, kterou před sklizní a expedicí prohlédne pracovník Státní rostlinolékařské správy. Ten pak vydá certifikát osvědčující, o jakou odrůdu česneku jde a že je vhodná k pěstování. Tento certifikát by měl prodejce mít na stánku a na požádání by jej měl předložit zákazníkovi. V platné Státní odrůdové knize je pro letošní rok evidováno 21 odrůd česneku, z toho tři jsou odrůdy jarní (Japo II, Lumír a Matin) a zbývající ozimé, které se vysazují na podzim. Stroužky certifikované sadby doporučuji před výsadbou preventivně 6–12 hodin namořit proti houbovým chorobám (např. přípravky Novozir MN 80 New či Dithane M 45) a následně 1 hodinu proti háďátkům (např. Sulka – do doprodání zásob). Ošetřené stroužky nechte oschnout a ihned sázejte.

Výsadbu nesmíme propásnout
Starší ozimé odrůdy se dříve doporučovaly vysazovat v první dekádě října, aby včas zakořenily. Novější odrůdy se však osvědčilo vysazovat až v polovině listopadu a to do hloubky 7–8 cm. Vysazené stroužky v půdě zakoření a nad záhon vyraší až na jaře. Z našich ozimých odrůd česneku mohu jmenovat například Anin, Anton, Benátčan, Blanin, Dukát, Džambul, Jovan, Lukan, Matúš, Slavin, Stanik, Tantal, Tristan, Unikat, či Vekan. Jarní odrůdy česneku vysazujeme podle počasí až od začátku dubna do hloubky maximálně 5 cm.

Pokud jste si vše nestihli podrobně poznamenat, text najdete v listopadovém čísle časopisu Receptář nebo na našich webových stránkách ireceptar.cz.

Spustit audio