Každý den udělám aspoň jednu kresbu, říká výtvarník Jiří Anderle
Myslel jsem, že můj pořad bude trvat pár měsíců a je z toho dvacet let. Jsem rád, že jsem to nahrál, dneska bych si na některé věci nevzpomněl, říká výtvarník Jiří Anderle, kterého znáte z pořadu Láska za lásku.
„Jako kluk z vesnice jsem uměl plést pomlázku z osmi proutků, dělat píšťalky. To byla pohádka dětství,“ zavzpomínal na Velikonoce Jiří Anderle. „Zajímavé Velikonoce jsem zažil v Austrálii. V roce 1964 jsem tam byl čtyři měsíce s Černým divadlem. V Melbourne byla cukrárna Podolský a krajané nás pozvali na nedělní oslavu. Celý dům byl zavalený velkými čokoládovými vejci,“ přidal jeden za zážitků Jiří Anderle.
Existují i dny, kdy nic nedělá? „Bude mi 84 let a najednou si uvědomuji, že nemusím dělat nic. Mám ale rozepsanou knihu Štěstí na rozcestí a každý den udělám alespoň jednu kresbu.“
Bez tužky a foťáku ani ránu
Jiří Anderle nevychází z domu bez tužky, kdyby ho cestou něco napadlo, a bez foťáku. „Jel jsem pro kartu do foťáku. Patnáct let jsem autem v centru nebyl. Míjím Hrad, jsem sám, dojel jsem k Mánesu, jsem sám. V tramvaji dva lidé. Ochrnuté město. Říkal jsem si, to si musím vyfotit. A v tom za mnou stála policistka a říkala, že mám být raději doma. Myslím si, že svět se bude dělit na dobu před a po koronaviru.“
Co rád právě teď kreslí? Jak zpomíná na své rodiče a dětství na vesnici?
Související
-
Jiří Anderle popisuje dnešní dobu jako „Karneval šílenců“
Akademického malíře a grafika Jiřího Anderleho určitě není třeba posluchačům Dvojky příliš představovat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka