„Karle, byl jsi jako mladej namakanej?“ František Ringo Čech vs. Karel Štědrý

14. únor 2016
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Karel Štědrý

Hostem vzpomínkového, ale ne sentimentálního pořadu o hudbě a dění minulého století, a taky moderátora Františka Ringo Čecha byla výjimečná postava naší kultury Karel Štědrý. Ten na to ale kontruje: „já jsem jen dělník kultury, ale výjimečný se opravdu necítím.“

František Ringo Čech: Já vždycky páčím ze svejch hostů to nejcitlivější období mladýho člověka. To už dozrávající dětství, který tě formuje. Prosím tě, poslouchali jste určitě rádio. Nic tenkrát jinýho nebylo. Co se hrávalo v tý době? Utkvěla ti v hlavě nějaká písnička, kterou třeba si maminka zpívala, pouštěla si jí nebo máš ty nějakej takovejhle silnej zážitek?

Karel Štědrý: My jsme poslouchali Orchestr Karla Vlacha a já se pamatuju na zážitek, kterej mi zůstane jaksi zapadnutej v paměti, když jsme s klukama z gymplu šli na koncertu Orchestru Karla Vlacha, který byl ve Slovanském domě. Pak jsem si to promítnul v pozdějším životě, že jako číslo tam byli Kučerovci. Zahráli 3, 4 písničky. A pak tam byl Vlasta Burian. Vlasta Burian, chudák starej pán. Uprostřed čísla mu manželka přinesla židli... Já jsem od něj chytil jeden fór. Když někdo zívne, řeknu: „Nenudím vás při vašem vzdělání?“ A to už jsem tak profláknutej, že jakmile někdo v mý společnosti zívá, tak vždycky se podívá na mě a řekne: „Ne, nenudíš.“

František Ringo Čech: Já nevím, proč jsem měl vždycky pocit, že jsi patřil k partě Rokoka. To je ale omyl, patřil jsi do Semaforu.

Karel Štědrý: S Waldou a Evou Pilarovou jsme odešli do Rokoka a vydrželi tam deset let. V Semaforu jsem pak byl tři roky. Pak se dělaly prověrky, to bylo v roce 1968.

Vyplňoval jsem dotazník a na otázku „Souhlasíte se vstupem vojsk“ jsem napsal: „Nesouhlasím, protože si myslím, že jsme tak malá země, že jsme si měli udělat pořádek sami.“ A Vostřel dostal příkaz vyhodit mě z politických důvodů. Přišel ale za mnou a říkal: „Hele, jak dostaneš padáka z politických důvodů, tak si nikde neškrtneš. Když to uděláme tak, že to bude výpověď po oboustranné dohodě, tak jsi čistý. Odcházíš z divadla, nic se neděje.“ Takže jsem podepsal výpověď po oboustranné dohodě a to mě zachránilo!

Karel Štědrý a František Ringo Čech

Bylo to v době, kdy jsem se rozhodoval, jestli budu zpívající konferenciér nebo konferující zpěvák. Nakonec jsem se přiklonil ke konferenciérovi. Přišla totiž nabídka na moderování pořadu Vysílá studio A s Pepíkem Vobrubou, s Karlem Krautgartnerem... Nakonec z toho bylo 29 dílů Kabaretu u dobré pohody, poslední tři díly byly s Františkem Filipovským nebo s Dášou Veškrnovou. Taky Diskotéku pro starší a pokročilé, Písničky pro všední den a tak dál.

František Ringo Čech: Jaká byla tvoje první pecka v Rokoku?

Karel Štědrý: Kdo se večer hájem vrací, ten ať klopí zraky, ať je nikdy neobrací k vrbě křivolaký...

A potom, tuším v roce 1964, jsme spolu s Waldou Matuškou dostali nabídku soutěžit v pořadu Písničky na zítra. A právě tam se zrodil Malý stan, který soutěž vyhrál. Prodalo se ho 250 000 nosičů. Napsal ho Bedřich Nikodém, text Zdeněk Borovec a Karel Mareš to s námi korepetitoval. A taky vymyslel to gesto s rukou, které, když písničku zpívám, dělají diváci se mnou do dneška.

František Ringo Čech: Karle, já se taky s oblibou pohybuju na hraně seriózního bulváru, tak se zeptám: Byl jsi vždy miláčkem žen. Jak sis tenkrát vybíral svoji životní družku?

Karel Štědrý: S mou první manželkou jsem se seznámil na plovárně. V juniorských letech jsem totiž závodil a plaval styl znak.

František Ringo Čech: Čili byl jsi namakanej, jak říkají dneska?

Karel Štědrý: Byl jsem namakanej. Musím se ti pochlubit, byl jsem totiž v národním družstvu, v dorostu. Dokonce jsem jeden rok držel i rekord na 200 metrů ve znaku. Chodili jsme s partou na žlutou, tedy na plovárnu, hráli tam volejbal a byla sranda. Taková plovárenská partička, kde se vyprávěly fóry. S kamarádem jsem tam často hrával volejbal proti mé budoucí ženě. A vždy, kdy jsme vyhráli set, tak to bylo o panáka. Jana byla tak bezvadná holka, že jsem se do ní zamiloval a vydrželo nám to 20 let.

František Ringo Čech: To je nádhera.

Karel Štědrý: Máme spolu dvě dcerušky, které vlastně pojmenoval Semafor. Před premiérou hry Zuzana je sama doma se narodila první, která se samozřejmě jmenuje Zuzana. A pět let na to, když jsme natáčeli Kdyby tisíc klarinetů, tak opět radostná událost. Já už jsem se těšil na vláčky, na vojáčky a zase holka...

František Ringo Čech: A pojmenovali jste jí klarinet?

Karel Štědrý: Ne! To vymyslel Walda a dostala jméno Tereza. Třetí dítě už jsme nechtěli. Jak totiž znám svůj smysl pro humor, tak by to byla Babeta. Po 20 letech ale manželka zemřela a já pak tři roky dělal tátu i mámu. Jezdil jsem na zájezdy, vychovával dětičky, dělal s nimi úkoly, myl okna. Dokonce jsem měl speciální recept na jejich mytí: do poslední vody musíš dát vanilkový pudink. Okna se pak skvěle lesknou.

Nakonec jsem se na jednom plese a s pomocí Jardy Suchánka, seznámil s mou současnou manželkou. Hráli jsme tam s panem Vlachem. Jsme spolu už 30 let, je to bezvadná holka. A máme i syna Karla.

František Ringo Čech: Karle, jakou muziku bys doporučil dnešním posluchačům?

Karel Štědrý: No, co si myslíš? Největší hit a největší pecka, která se ozývá skoro ve všech americkejch filmech z války: In the Mood.

František Ringo Čech: A vzkaz mladý generaci? Teď je pouč. Poučuje vás božský Ringo a Karel, vážení mladí, tak co jim doporučíme?

Karel Štědrý: To je trošku podpásovka, protože jsem si to nemohl jaksi promyslet, ale nepohrdejte starší generací.

František Ringo Čech: Nádhernej konec. Přidávám se a hezkej den. Karle, ahoj.

Audiozáznamy další rozhovorů s Hvězdami vinylu najdete v našem Archivu pořadů.

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, a.s. Texty neprocházejí korekturou.

autor: František Ringo Čech
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...