Zemřel skladatel Ladislav Štaidl. Nesmíš ztratit pud sebezáchovy, řekl v rozhovoru na Dvojce

31. leden 2021

Zemřel Ladislav Štaidl. Hudebníkovi, který skládal hity pro Karla Gotta nebo Helenu Vondráčkovou, bylo 75 let. Poslechněte si jeho rozhovor s Františkem Ringo Čechem, kde vzpomíná na partnerský život s Ivetou Bartošovou i okolnosti vzniku hitu Mží ti do vlasů. V 17 hodin si na Dvojce můžete poslechnout rozhovor Miloše Skalky s Ladislavem Štaidlem o jeho celoživotní spolupráci s Karlem Gottem. 

Čtěte také

Ladislav Štaidl odstartoval hudební kariéru na začátku 60. let ve skupině Crazy Boys společně s Miky Volkem a Ondřejem Suchým.

Po rockových začátcích přešel v průběhu normalizace ke střednímu proudu. Texty k Štaidlově hudbě psával jeho mladší bratr Jiří, který zemřel při autonehodě v roce 1973.

Partnerství s Ivetou Bartošovou

V manželství se mu narodily tři děti, v té době začal chodit se zpěvačkou Ivetou Bartošovou, pro kterou složil několik songů a se kterou má syna. „My jsme ti ji záviděli, to byla tak krásná ženská,“ přiznal František Ringo Čech.

„Největší radost bych měl, kdybych zemřel ve spánku,“ svěřil se Ladislav Štaidl a přidal poselství pro mladou generaci. „Chtěl bych vzkázat všem, aby v sobě nezabíjeli pud sebezáchovy,“ vzkázal. 

Ladislav Štaidl a František Ringo Čech (Hvězdy vinylu)

Mží ti do vlasů měl původně zpívat Karel Gott

Ladislav Štaidl složil hudbu i k několika desítkám českých filmů a seriálů. Ke konci šedesátých let, když se vrátil s Karlem Gottem z angažmá v Las Vegas, založil orchestr Ladislava Štaidla, který fungoval až do sametové revoluce. Sám také zpíval, a to právě díky Karlu Gottovi. „Píseň Mží ti do vlasů jsem napsal pro Karla Gotta, ale odmítl ji zpívat,“ vyprávěl Ladislav Štaidl v roce 2016 v rozhovoru na Dvojce. 

autor: František Ringo Čech
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...