Zemřel skladatel Ladislav Štaidl. Nesmíš ztratit pud sebezáchovy, řekl v rozhovoru na Dvojce

31. leden 2021

Zemřel Ladislav Štaidl. Hudebníkovi, který skládal hity pro Karla Gotta nebo Helenu Vondráčkovou, bylo 75 let. Poslechněte si jeho rozhovor s Františkem Ringo Čechem, kde vzpomíná na partnerský život s Ivetou Bartošovou i okolnosti vzniku hitu Mží ti do vlasů. V 17 hodin si na Dvojce můžete poslechnout rozhovor Miloše Skalky s Ladislavem Štaidlem o jeho celoživotní spolupráci s Karlem Gottem. 

Čtěte také

Ladislav Štaidl odstartoval hudební kariéru na začátku 60. let ve skupině Crazy Boys společně s Miky Volkem a Ondřejem Suchým.

Po rockových začátcích přešel v průběhu normalizace ke střednímu proudu. Texty k Štaidlově hudbě psával jeho mladší bratr Jiří, který zemřel při autonehodě v roce 1973.

Partnerství s Ivetou Bartošovou

V manželství se mu narodily tři děti, v té době začal chodit se zpěvačkou Ivetou Bartošovou, pro kterou složil několik songů a se kterou má syna. „My jsme ti ji záviděli, to byla tak krásná ženská,“ přiznal František Ringo Čech.

„Největší radost bych měl, kdybych zemřel ve spánku,“ svěřil se Ladislav Štaidl a přidal poselství pro mladou generaci. „Chtěl bych vzkázat všem, aby v sobě nezabíjeli pud sebezáchovy,“ vzkázal. 

Ladislav Štaidl a František Ringo Čech (Hvězdy vinylu)

Mží ti do vlasů měl původně zpívat Karel Gott

Ladislav Štaidl složil hudbu i k několika desítkám českých filmů a seriálů. Ke konci šedesátých let, když se vrátil s Karlem Gottem z angažmá v Las Vegas, založil orchestr Ladislava Štaidla, který fungoval až do sametové revoluce. Sám také zpíval, a to právě díky Karlu Gottovi. „Píseň Mží ti do vlasů jsem napsal pro Karla Gotta, ale odmítl ji zpívat,“ vyprávěl Ladislav Štaidl v roce 2016 v rozhovoru na Dvojce. 

autor: František Ringo Čech
Spustit audio

Související