Karen Blixenová: Vzpomínky na Afriku. Sugestivní obraz Keni, života místních, jejich zvyků a mentality

20. červenec 2024

Barvy, vůně, podivuhodné přírodní scenérie, divoká zvířata, svérázní místní - to vše dohromady tvoří paletu příběhů spjatých s farmou nedaleko Nairobi, kde autorka řadu let pěstovala kávovníky. Před našima očima vyvstává sugestivní obraz Ngongských vrchů, života místních lidí, jejich zvyků a složité mentality.

Účinkuje: Dana Černá
Připravila: Kristýna Franková
Dramaturgie: Marina Feltlová
Překlad: Dana Jelínková
Režie: Vlado Rusko
Premiéra: 7. 7. 2024

V nitru Afriky, odkud se kdysi do světa rozšířila káva i samo lidstvo, nalézá sotva třicetiletá dánská intelektuálka nový domov a brzy i jámu lvovou, zvlášť když začne být na všechno sama. Nestěžuje si. Na šesti stech akrech půdy v nadmořské výšce dvou tisíc metrů pěstuje baronka Blixenová od jara 1914 až do krize v roce 1931 náročný kávovník a vnímá dění kolem sebe se severskou zjihlostí, která tak ráda hledá lepší já v teplém klimatu.

Najatí domorodí Kikujové své „Msabu“ důvěřují, neboť je neváhá léčit, vyučovat a občas i rozsuzovat, aniž dává najevo převahu bílého etnika, jež si ze země uloupené přírodním národům dlouho dělalo pouze safari. Krajina rovníkové Keni, čarovná, hrdá a drsná zároveň, uchystá však autorce barvitého poloautobiografického pásma i bolestné ztráty. A přece si uchovává nádech ztraceného ráje, k němuž se srdce ve vzpomínkách vroucně vrací jako do mateřské náruče.

Příběh zfilmoval režisér Sydney Pollack s Meryl Streepovou a Robertem Redfordem v hlavních rolích. Snímek z roku 1985 získal sedm Oscarů a tři Zlaté glóby.

Další hry a četby poslouchejte živě na Dvojce a po odvysílání ještě po dobu čtyř týdnů online – na webu dvojka.rozhlas.cz nebo v aplikaci mujRozhlas.
Rozhlasové hry i audioknihy jsou k poslechu zdarma, není možné je stáhnout. Některé tituly najdete v prodeji na CD nebo ke stažení v mp3 na webu Radioteka.cz.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související