Kapsářská brigáda. Trojlístek pražských detektivů obdivoval i Scotland Yard
„Praha, kapsářů ráj,“ říkalo se ve 30. letech. Kriminalistům se tehdy ale nakonec podařilo kapsáře z hlavního města vypudit. A neměli k tomu žádné sofistikované kamerové systémy. Jen oči a postřeh. Vysloužili si za to i uznání svých londýnských kolegů.
Scénář: Bronislava Janečková a Miloš Vaněček
Režie: Vít Vencl
Zvuk: Petr Šplíchal
Tonička vulgo Baba, hrbatej Ferda, trojlístek sester ze Žižkova, Růžena Machaňová zvaná Buldog… Jména jako z Čapkových detektivních povídek. Na začátku 30. let byla Praha kapsáři pověstná. Měli tu žně. Navíc platilo to, co platí i dnes. V případě velkých akcí sem najížděly i tlupy z okolních států.
Specialisté pražské Čtyřky
Tady už bylo potřeba znát modus operandi, jak kapsář pracuje. A právě tím se mohlo chlubit IV. bezpečnostní oddělení hlavního města Prahy. Trojice detektivů František Dlask, Petr Salač a Jiří Tuček tu vytvořila tzv. Kapsářskou brigádu.
Byli pozorní při pohybu v terénu. Inspektor Dlask se s blahobytným vzezřením statkáře vyhýbal tlačenici a pozoroval zpovzdálí. Vysoká postava inspektora Salače převyšovala všechny v okolí a inspektor Tuček se mrštně prodíral davem. Všichni tři v přestrojení.
Loupež odhalili, než byla nahlášena
Všímali si řady indicií, které je upozornily, že mají v revíru škodnou. Kolikrát se podařilo zadržet kapsáře s odcizenou peněženkou, aniž by poškozený něco zjistil. A byl pak překvapený, když mu detektiv odcizenou peněženku vracel. Překvapeni ale bývali i kapsáři.
„Nadával potom při výslechu sám sobě, že když kradl, byl prý slepý a hluchý jako tetřev a ani neviděl, že těsně za ním stojí detektiv Dlask z protikapsářského oddělení. Nemohl vůbec pochopit, jak to, že neviděl obtloustlého Dlaska, který ho zatýkal nejméně popáté,“ zapsal si do svých poznámek s typickou špetkou suchého humoru inspektor Tuček.
V roce 1937 byla podle policejního ředitelství spáchána jedna kapesní krádež za tři dny. Ještě pět let před působením kapsářských specialistů to ale bylo v průměru 30 krádeží denně. Největší pocty se tehdy Kapsářská brigáda dočkala údajně i od Scotland Yardu. Londýnští kolegové považovali Čechy za nejlepší na kontinentě.
Smutný osud trojice
Činnost trojice detektivů přetrvala až do protektorátu. Ještě v roce 1940 Národní politika uvádí, že díky tažení Kapsářské brigády byla Praha vyčištěna od kapsářů, takže kapsáři začali hledat štěstí jinde a Praze se začali vyhýbat.
Dlask a Tuček přečkali i protektorát. Doplatili ale na změnu politického systému po roce 1948. Oba službu u policie (tehdy už SNB) ukončili. Petr Salač byl v roce 1942 zadržen gestapem, protože se podílel na vydávání krycích dokladů pro uprchlíky. Byl uvězněn v koncentračním táboře a pochod smrti nepřežil.
Související
-
Záhada zavřeného vagonu. Skutečný kriminální případ „rady Vacátka“ z roku 1919
Situace na československé železnici po první světové válce byla dramatická. Skupiny zlodějů s revolvery plenily v noci celé soupravy. Byli velmi vynalézaví a kradli...
-
Krádež v občanské záložně. Případ podivuhodné soudržnosti obyvatel s několikrát trestanými lupiči
Případ z roku 1926 není jen prachobyčejná loupež. Představuje i hlubokou sociální sondu do života lidí na malém dělnickém předměstí. Svědčí o snaze držet při sobě.
-
Synáček. Kam až může zajít láska matky k synovi?
Ze začátku to vypadalo jen jako série krádeží cenných obrazů ze zámků a galerií. Ale pak případ dostal úplně jiné rozměry. Detektivové dokonce luštili i tajné písmo.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.