Vražda u přehrady. Po zmizelém vrátném pátrali i armádní potápěči

Když náhle zmizí člověk, nevěstí to nic dobrého. V případu z roku 1964 museli kriminalisté najít odpověď na mnoho otázek. Jedna z prvních byla, kam a proč zmizel vrátný na stavbě hracholuské přehrady.

Účinkují: Martin Písařík, Igor Bareš, Ivan Jiřík, Michal Zelenka, Kryštof Krhovják, Filip Kaňkovský, Dušan Sitek, Eva Sinkovičová, Jan Teplý ml.
Napsal: Emil Hruška
Zvukový mistr: Tomáš Gsöllhofer
Zvukové efekty: Petr Šplíchal
Hudba: Petr Šplíchal
Režie: Jaroslav Kodeš
Premiéra: 30. 12. 2020
Autorka projektu: Bronislava Janečková

Čtyřiašedesátiletý vrátný byl pověstný svědomitým a důsledným výkonem služby. Jeho zákroky vůči lidem pracujícím na stavbě přehrady však byly mnohdy až hrubé. Mnozí z nich byli kvůli němu vystaveni trestnímu stíhání za rozkrádání stavebního materiálu. Nebyl proto oblíben, a setkával se i s výhrůžkami.

Trpěl ovšem i plicní chorobou. Po jednom z prodělaných záchvatů údajně řekl manželce, že bude-li se jeho choroba zhoršovat, skoncuje se životem. 

Armádní potápěči

Pátrání po nezvěstném vrátném bylo rozsáhlé a důkladné. Prověřováni byli nejen současní a bývalí zaměstnanci stavby, ale také trampové, chataři a rekreanti, kteří se u nové vodní nádrže zdržovali. 

Do pátrání byli zapojeni také vojenští potápěči, ale jejich aktivita pro objasnění případu nic nepřinesla. Kriminální služba pracovala se třemi motivy zmizení – loupežná vražda, vražda ze msty nebo sebevražda.

Zlom nastal až 19. srpna. Tehdy bylo na hladině rybníka u osady Chotěšovičky objeveno tělo. Patřilo zmizelému vrátnému? A pokud ano, kdo měl zájem na jeho smrti?

autoři: Bronislava Janečková , opa
Spustit audio

Související