Vražda u přehrady. Po zmizelém vrátném pátrali i armádní potápěči
Když náhle zmizí člověk, nevěstí to nic dobrého. V případu z roku 1964 museli kriminalisté najít odpověď na mnoho otázek. Jedna z prvních byla, kam a proč zmizel vrátný na stavbě hracholuské přehrady.
Čtyřiašedesátiletý vrátný byl pověstný svědomitým a důsledným výkonem služby. Jeho zákroky vůči lidem pracujícím na stavbě přehrady však byly mnohdy až hrubé. Mnozí z nich byli kvůli němu vystaveni trestnímu stíhání za rozkrádání stavebního materiálu. Nebyl proto oblíben, a setkával se i s výhrůžkami.
Trpěl ovšem i plicní chorobou. Po jednom z prodělaných záchvatů údajně řekl manželce, že bude-li se jeho choroba zhoršovat, skoncuje se životem.
Armádní potápěči
Pátrání po nezvěstném vrátném bylo rozsáhlé a důkladné. Prověřováni byli nejen současní a bývalí zaměstnanci stavby, ale také trampové, chataři a rekreanti, kteří se u nové vodní nádrže zdržovali.
Do pátrání byli zapojeni také vojenští potápěči, ale jejich aktivita pro objasnění případu nic nepřinesla. Kriminální služba pracovala se třemi motivy zmizení – loupežná vražda, vražda ze msty nebo sebevražda.
Zlom nastal až 19. srpna. Tehdy bylo na hladině rybníka u osady Chotěšovičky objeveno tělo. Patřilo zmizelému vrátnému? A pokud ano, kdo měl zájem na jeho smrti?
Související
-
Výkřik hrůzy. Premiérový případ Historie českého zločinu
V roce 1960 vytáhli rybáři z Vltavy mrtvolu starého muže. Vyšetřovací verze se přikláněla k srdečnímu záchvatu s následkem utonutí. Pitva ale naznačovala něco jiného...
-
Tělo skryla voda. Vraha vyslýchala policie mezi prvními. Jak mu ale zločin dokázat?
Když plzeňští policisté vyjížděli na základě oznámení k vodní elektrárně na Berounce, tušili, že hrůzný nález bude souviset s mužem pohřešovaným už od listopadu 2010.
-
Voda byla hluboká. Dramatický příběh mladé matky a jejích dětí šokoval v roce 1925 Litoměřice
Že nemá Apolena Staňková v hlavě všechno v pořádku, si její okolí nejdříve nepřipouštělo. Nikdo netušil, že se schyluje k tragédii.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.