Voda byla hluboká. Dramatický příběh mladé matky a jejích dětí šokoval v roce 1925 Litoměřice
Že nemá Apolena Staňková v hlavě všechno v pořádku, si její okolí nejdříve nepřipouštělo. Vyjít se s ní moc nedalo, za vším viděla něčí zlý úmysl. Nikdo ale netušil, že se schyluje k tragédii.
Přestože už měla 25letá Apolena dvě děti, byla pořád slečna. Otec jejích dětí si ji chtěl vzít, ale začaly spory o věno a pak už se se snoubenkou nedalo vydržet. Problémy s ní byly od malička, v žádném místě nevydržela. V každém viděla nepřítele, byla hádavá a nepořádná. Svým výmyslům věřila a všechny kolem sebe obviňovala.
Měla vůbec ráda dvouletého Otíka a sedmiměsíční Věrku? Těžko říct. Starala se o ně, ale city k nim najevo nedávala. Po jedné z hádek utekla z domu i s dětmi, rozhodnutá nechat je v sirotčinci. Namísto toho zamířila na veřejné záchodky, že děti potřebuje pohlídat. Byl říjen 1925.
Související
-
Písecká femme fatale. Zažila domácí peklo, nebo je měla sama na svědomí?
Mladičká studentka a stárnoucí profesor, nevěra v přímořském letovisku a kulka do hlavy – to jsou kulisy případu vraždy, která otřásla jihočeským Pískem v závěru roku 1927.
-
Kulička. Temný případ smrti dítětě z jara roku 1925
Skutečný příběh z obce Padrť na Dobříšsku obsahuje tragickou smrt, velkou dávku beznaděje a překvapivý konec s úvahami o vině a trestu. Zpracováno podle dobových dokumentů.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.